Zdmuchnąć kurz historii z miejsca w Szczecinie, dawnego biznesu, właściciela sklepu. Miejsce, gdzie swój biznes prowadził Rudolf Ibendorff jest nietypowe - nie zachowało się na wielu kartkach pocztowych, a dziś w miejscu, gdzie spotkać mogliśmy pana Rudolfa rosną... drzewa. Wielu z Was spacerując po starym mieście mija dokładnie ten opisywany adres. Niewielu wie, co tam było!
Od razu na start zaznaczę – artefakt opisywany nie jest na sprzedaż! 🙂 Od znajomego otrzymałem informację, że w jego rodzinie znajduje się zabytkowy stolik, a konkretniej stanowisko do pisania lub rysunku, z przedwojennym nazwiskiem sprzedawcy lub producenta. Kupując taki mebel mogliśmy przysunąć sobie fotel, rozłożyć specjalny stoliczek i rozpocząć wypełnianie dokumentów albo rysunek przenoszący wyobraźnię na kawałek papieru. Jest to przedmiot prywatny i niedostępny do oglądania, nie stoi również w muzeum, dlatego szanując prywatność posiadacza pomijam wszystkie detale na ten temat – zajmiemy się wyłącznie pochodzeniem przedmiotu oraz postacią, jaka zachowała się za pomocą napisu na meblu. Dzięki dla Marcina za możliwość spisania tej historii, odkrycia detali o postaci i za fotografie artefaktu.
Zawsze powtarzam, że takich artefaktów przedwojennych może być tylko mniej – nikt już ich nie wyprodukuje, nie wytworzy, a niemal wszystkie przedwojenne firmy istniejące w Szczecinie zatarły się na kartach historii, nie licząc tych najpopularniejszych, największych i najbardziej znanych. Kim był pan Rudolf Jbendorff i jaki biznes prowadził niemal wiek temu? Stolik jaki można obejrzeć w galerii poniżej jest specyficzny – to nie jest zwykły mebel, zwykły stół albo zwykłe biurko. Dlaczego? Pan Rudolf Jbendorff prowadził sklep z artykułami piśmienniczymi, drukarskimi, szkolnymi, ale również posiadał w ofercie meble przeznaczone do pisania, malunku lub wypełniania dokumentów. Mimo rosnącej popularności maszyn do pisania wiele dokumentów, również państwowych i oficjalnych, wypełniano jeszcze ręcznie – między innymi akty zgonu i urodzin. Może gdzieś w dawnym Szczecinie stał mebel zakupiony od pana Rudolfa i na nim wypełniano takie dokumenty – mebel bowiem zawiera wysuwaną “ściankę” pod dokumenty.
Dziękujemy za WASZE wsparcie! 💝
Rudolf Ibendorff / Jbendorff
Nazwisko naszego bohatera raz było zapisywane jako Rudolf August Albert Ibendorff, w kolejnych księgach znajdzie się jednak pod J, jako Rudolf August Albert Jbendorff. Jego ojcem był mieszkający w Szczecinie dozorca pan Franz Ibendorff / Franz Jbendorff, matką zaś pani Frieda Jbendorff / Frieda Ibendorff. Bohater postu urodził się 14 lutego 1891 roku, a ożenił się 18 września 1919 roku. Wybranką serca była pani Olga Marie Emma Rintsch. Zgadza się jego adres zamieszkania z adresem ojca w 1919 roku. Rudolf urodził się w Schwenz Kreis Cammin, dziś to wieś Świniec na wschód od Kamienia Pomorskiego. Nim pan Rudolf Ibendorff przeniesie się do mieszkania na Grodzkiej, nad swój sklep mieszkał (1925) na dawnej Albrechtstraße 4, dziś to ulica Tadeusza Czackiego 4. Kamienica jako jedna z nielicznych w tej okolicy istnieje do dzisiaj. W 1930 roku będzie już mieszkał wyłącznie na III piętrze poniżej opisanego adresu. Możliwy członek jego rodziny – Franz Jbendorff – awansuje na “kasztelana”, umrze 12 października 1932 roku w Szczecinie. Ojciec Rudolfa pochodził spod Greifswaldu. Siostrą pana Rudolfa była urodzona 9 października 1899 roku w tej samej wsi obok Kamienia Pomorskiego pani Elisabeth Albertine Maria Ibendorff. Bohater postu wygasza swój biznes i w 1940 roku staje się kupcem, który przeprowadza się na dawną König-Albert-Straße 50, czyli na ulicę Śląską. Pojawia się też prawdopodobnie jego córka (frau), pani Olga Jbendorff / Olga Ibendorff mieszkająca przy dawnej Groeplerstraße 26/27, dziś to Noakowskiego. W 1943 roku pan Rudolf Ibendorff już nie występuje.
Niestety, jak w wielu rodzinach tamtych lat, tak i w rodzinie Ibendorff / Jbendorff miała miejsca rodzinne nieszczęście – w wieku 5 dni (14 czerwca 1920 roku) zmarł syn Rudolfa i Olgi, mały Horst Ibendorff. Firma Jbendorff reklamuje się nowoczesnymi maszynami biurowymi, meblami biurowymi, drukiem książek, drukiem reklam oraz papierami luksusowymi. Swój biznes pod dawną Mönchenstraße 27/28 (Grodzka) otwiera w 1924/1925 roku, gdy ten adres pierwszy raz pojawia się w księgach przy jego nazwisku – wcześniej był kupcem mieszkającym na Czackiego 4 na parterze. Pan Rudolf Ibendorff przejmuje markę papierniczą o nazwie J. G. Prüfer, która działała pod dawną Roßmartkstraße 8 (Koński Kierat), a jakiej właścicielem był w 1924 roku Carl Rintsch. Jeżeli czytaliście uważnie – żona pana Rudolfa miała nazwisko panieńskie Rintsch! 😉 Pan Carl mieszkał właśnie pod adresem Mönchenstraße 27/28, gdzie później pan Rudolf będzie miał swój biznes. Okazuje się, że pan Carl Adolf Rintsch to ojciec żony bohatera postu. Ojciec żony pana Rudolfa przeniesie się później do Dąbia.
W 1932 roku wykupuje w prasie spore ogłoszenie zatytułowane “Poszukujesz porady eksperta?” z listą produktów, jakie można zamówić lub otrzymać w miejscu prowadzenia firmy, przy dawnej Mönchenstraße 27/28. To dzisiejsza Grodzka. Kamienica zostanie zniszczona w trakcie II Wojny Światowej. Konkretnie zielona i zadrzewiona niewielka skarpa od Placu Orła Białego, odcinek między Mariacką, a wjazdem na plac w kierunku Pałacu pod Globusem. Niewiele można napisać o funkcji dzisiejszej dawnego budynku – po prostu to teren zielony 😉 Dla niektórych dużym zaskoczeniem może być fakt, że dzisiejsze zieleńce, trawniki i zadrzewione tereny Starego Miasta to obszar po dawnych kamienicach.
Warto wspomnieć jako ciekawostkę, że ten odcinek ulicy Grodzkiej to dawne “zagłębie” drukarskie, w tej części ulicy działały jeszcze inne biznesy drukarskie mające wiele dekad “na karku”. Biznes, który prowadził Rudolf Jbendorff zniknie z ksiąg w 1938 roku po tym, jak zostaje oznaczony jako zanikający. Nazwisko pozwoliło “zdmuchnąć” nieco kurzu z innego wątku – w zasobach Książnicy Pomorskiej znajdują się dwa niewielkie szkicowniki. Okazuje się, że przedmioty te wykonano właśnie w zakładzie, jaki prowadził pan Rudolf Jbendorff – napis zachował się na okładce razem z numerem 1125. W nim znajdują się różne rysunki przedwojenne z Szczecinka, Międzyzdrojów, jeden z Podjuch i innych, a także rysunek powojenny namalowany prawdopodobnie przez powojennego właściciela.
Widzę BŁĄD, mam sugestię!
Ostatnia aktualizacja 1 rok temu
Możesz zgłosić problem lub propozycję rozwinięcia guzikiem poniżej lub dołącz do nas na forum dyskusyjnym.
Twórca całego tego zamieszania na Szczecin Znany i Historyczny, grzebiący pod każdą przedwojenną cegłą w Szczecinie. Dreptus okolicznus, gatunek pospolity. Droniarz, miłośnik ciemnego piwa, tematyki II Wojny Światowej. Codziennie? Po prostu brodaty brzydal.
Zajrzyj w okolicę postu!
Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!
Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć “Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Kliknięcie w ikonę pokaże Ci miniaturę i tytuł.
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.