Ci, których pasjonuje dawna historia Szczecina wiedzą, że na terenie dzisiejszych wybiegów dla zwierząt Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego na rogu Papieża Pawła IV oraz Niemierzyńskiej znajdowały się wielkie budynki targów. Dawniej nazywane Messehallen lub dokładniej Nemizer Messehallen stały dość krótko, ale zapisały się w krajobrazie tej części miasta jedną rzeczą – wieżą Oetkera. W budynkach targów, na miejscu których dzisiaj chodzą sobie różne zwierzaczki prezentowano produkty regionalne, wyroby rękodzieła, organizowano przedstawienia oraz spotykały się różne społeczności – od tych kościelnych i religijnych, po nazistowskie i nacjonalistyczne.

 Jednym z najbardziej znanych „gości”, jacy odwiedzili Hale Niemierzyńskie był niemiecki minister propagandy Joseph Goebbels. Dzięki dawnej prasie wiemy dokładnie, kiedy wieża Oetkera w Nemitzer Messehallen przestała istnieć. Okazało się, że rozebrano ją wcześniej niż same budynki hal, na miejscu których później stworzono obóz Messegelände. Dokładniejsze opisy wydarzeń w targowych halach niemierzyńskich możecie przeczytać wraz z ręczną koloryzacją fotografii Oetkerturm poniżej:
https://www.facebook.com/groups/SzczecinZnany/posts/894618304507857/

Rozbiórka wieży Nemitzer Messehallen

Jak informuje prasa z 1935 roku planowane targi „Die Pommersche Handwerk” (Pomorskie Rękodzieło) były tyle razy przesuwane, że sama wieża do tego rocznej wystawy… nie dotrwała. Obiekt miał 22 metry wysokości i mimo, że nie był nowy według prasy już przechodził remont, a także postrzegany był jako przeszkoda w dostępie z dziedzińca targów do kasyna wystawowego oraz terenu za halami. Razem z wieżą zdecydowano się rozebrać mury oporowe od strony cmentarza.  Rozbiórka wiązała się również z wyrównaniem terenu oraz usuwaniem altan i słupów oświetleniowych. Dzięki temu uzyskano większy plac dla parad i marszów, które odbywały się wraz z wydarzeniami w Messehallen

Demontaż wieży Oetker nie wieszczył tego, że wkrótce cały kompleks hal wystawienniczych zostanie rozebrany – prasa z 1935 roku mówi nam, że zamiast wieży rozbudowane będą inne konstrukcje, które miały zagwarantować nowoczesną przestrzeń dla kolejnych odwiedzających. Dowiadujemy się również, że kamieniarze wykonywali drogę o długości 69 metrów do hal wystawowych. O jaką drogę chodzi? Ciężko stwierdzić – możliwe, że chodzi o brukowaną uliczkę wewnątrz samego kompleksu. Wiemy też, że zainteresowanie halami nie malało – w drugiej połowie 1935 roku wynajęto 93% wszystkich stoisk, a 184 wystawców mogło już „snuć swoje wizje” (słowa z artykułu). Wiemy też, że planowana wystawa „Die Pommersche Handwerk” miała być ostatnią w 1935 roku i składać się z elementów wielkoformatowych, gdy wystawy z 1934 roku składały się z małych stoisk.

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna – możesz ja kliknąć i oddalić widok, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla Ciebie.

Post na FB

Skomentuj na Facebooku!

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin