Mickiewicza / Kreckowerstraße

Sedina Apotheke, dzisiaj Apteka Pogodna 

Kilka dekad apteki!

Czy są tu jacyś Pogodniacy?! Z pewnością - Pogodno to piękna zielona dzielnica willowa Szczecina. Wielu z Was chodzi do apteki, która znajduje się przy rynku, w narożnym przedwojennym budynku o adresie mickiewicza 101. Mieści się tam od dekad Apteka Pogodna, a wcześniej...

Gdzie na dawnym Pogodnie mogliśmy udać się do apteki? okazuje się, że dokładnie w to samo miejsce, gdzie dzisiaj! Chociaż ruch jest nieco większy niż dawniej – patrząc na fotografię lub porównanie z drugiej połowy lat trzydziestych (patrz galeria) nie ma jeszcze miejsc parkingowych, ani samochodów przy aktualnym ryneczku. W świeżo zbudowanych budynkach mieszkali ówcześnie ludzie pełni nadziei na przyszłość – kilkanaście lat później miasto zmieni się całkowicie, podobnie jak zmienią się granice. Jednak miejsce, gdzie udajemy się po leki będzie wciąż działać w tym samym miejscu. Kiedyś przy okienku stanąłby pan Ernst albo pani Else, a dziś spotkamy tam farmaceutów pracujących w Aptece Pogodnej.

Sedina Apotheke

Nim Stettin stał się Szczecinem na rogu obok rynku też mogliśmy wpaść po leki i opatrunki. Jednak wtedy nazwa obiektu była inna. Warto dopisać na start, że mamy w Szczecinie nie jedno takie miejsce, które „kontynuuje” przedwojenny charakter – podobnie jest na Placu Grunwaldzkim, gdzie na parterze również mamy przedwojenną aptekę. Przed 1945 rokiem zarządzała nią sieć niemiecka Deutsche Pharmaz Gesellschaft Bezirksgruppe Pommern, czyli w tłumaczeniu Niemieckie Towarzystwo Farmaceutyczne Grupa Okręgowa Pomorze. Dawny adres Mickiewicza 101 to ten sam, co przed wojną, zmienił się oczywiście „patron” – dawniej było to Krzekowo, czyli była to Kreckowerstraße 101. W okolicznych mieszkaniach nie żyli ludzie biedni – pod 101 żył w 1943 roku właściciel cukierni oraz oberży. Prócz nich żyło w pobliżu w 1943 roku aż trzech dentystów – Schwarz, Prahl i Schneider. Co ciekawe, Sedina Apotheke działała do niedawna… w Berlinie. Niestety, według map Google oraz niemieckiej panoramy firm obiekt jest dziś zamknięty na stałe. Funkcjonował od dość dawna – na jednym z portali pamiątkowych znaleźć można saszetkę z napisem Sedina-Apotheke z jeszcze dawnym numerem. Czy da się napisać coś więcej niż tylko opisać, gdzie znajdowała się dawna Sedina Apotheke, a dziś Apteka Pogodna? Oczywiście, że się da! Wystarczy przejrzeć przypisania adresów, kolumny o dawnych aptekach w księgach i mamy jej właściciela sprzed wielu dekad.

Erich Villnow, aptekarz i farmaceuta

Erich Ernst Julius Villnow nie dożyje do II Wojny Światowej – umrze 6 listopada 1936 roku w Szczecinie. Urodził się około 1 lipa 1873 roku w Stargardzie. Jego żoną i dalszą właścicielką apteki była Else Villnow. Przed śmiercią mieszkał przy dawnej Stormweg 14 i był właścicielem nieruchomości – dzisiaj to Siemiradzkiego 14 i niewielki domek przy Placu Jakuba Wujka. W okresie, w którym istniała jego Sedina Apotheke nie mieszkał w budynku Mickiewicza 101 / Kreckowerstraße 101 – było to tylko jego miejsce pracy. W domu prawdopodobnie do 1945 roku mieszkała jego owdowiała żona Else, występująca w ostatniej księdze z 1943 roku. Konkretniej jego żoną była pani Therese Jeanette Elsa z domu Meÿer, która zmarła w Halle-Nord w Sachsen-Anhalt w 1952 roku. Siostrą Ericha była pani Juliane Ida Gertrud Villnow urodzona rok po nim – 13 października 1874 roku. Mimo śmierci Ericha w 1936 roku marka jego apteki zostanie zachowana możliwe, że do 1945 roku.

Budynek narożny zbudowała firma miejska Stettiner Wohnbau G.m.b.H, a pan Erich Villnow otworzył swoją aptekę prawdopodobnie na przełomie 1928 i 1929 roku. Dzisiejsza Apteka Pogodna działa w budynku od przynajmniej 2001 roku, kiedy została zarejestrowana pod taką nazwą. W Mrzeżynie kilka lat temu została wystawiona oryginalna buteleczka apteczna marki Sedina Apotheke z imieniem oraz nazwiskiem właściciela, a także adresem dawnej przedwojennej działalności. Niestety pan Erich Villnow nie miał szczęścia zarządzać nią długo – zaledwie około 8 lat. Po 1945 roku wiele mieszkań w tej okolicy ulicy Mickiewicza wciąż była zamieszkała przez Niemców – niedaleko znajdował się punkt zbiorczy dla dawnych mieszkańców przed wyjazdem na zachód. Po II Wojnie Światowej ulica Mickiewicza mocno zazieleniła się – część odcinków zasadzono chwilę przed wojną, część sadzono po wojnie. Ciekawostką jest też wielki wyścig i wycieczka motoryzacyjno-rowerowa, jaka odbyła się w 1938 roku z pobliskiego ryneczku. O tym można przeczytać w starym poście pod tym adresem. Jeden z użytkowników naszej grupy Facebook znalazł na strychu stare opakowanie po lekach, konkretnie czopki na hemoroidy, post można znaleźć pod tym adresem.

Widzę BŁĄD, mam sugestię!
Ostatnia aktualizacja 1 rok temu
Możesz zgłosić problem lub propozycję rozwinięcia guzikiem poniżej lub dołącz do nas na forum dyskusyjnym. 

Zajrzyj w okolicę postu!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!

Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Kliknięcie w ikonę pokaże Ci miniaturę i tytuł.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone * są wymagane

Historyczny Szczecin