Dzisiaj nazwa gmachu jest dłuuuga i rozciągnięta, dawniej nazywano go po prostu Starą Chemią. Jednak oryginalnie - historycznie - nie ma wiele wspólnego z chemią lub inżynierią chemiczną. Ten majestatyczny budynek powstał na potrzeby szkoły rzemiosła i budowy. Do dziś na jego narożnikach zobaczyć można zdobienia, w tym poście w wielkim detalu, wykonane z drona.
Zabrałem w wtorkowy chłodny poranek swój wielokopter i udałem się w pewne miejsce Szczecina, którego detale zawsze mnie historycznie ciekawiły. W odpowiednim kadrze i manewrując na trybie “cinema” szczyt dzisiejszego Wydziału Elektrycznego przy Sikorskiego wygląda jakby był “doklejony” do zdjęcia. Jednak odnowione detale wyglądają po prostu powalająco. Fotografie wykonano w rozdzielczości paru tysięcy pikseli, z odległości kilku metrów. Głównym celem był oczywiście gmach Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej Zachodniopomorski Uniwersytetu Technologicznego oraz jego narożne zdobienia, szczyty i elementy. Niewielu z Was może wiedzieć, ale… gmach kiedyś miał centralną zdobioną wieżyczkę. Chodziły słuchy, że miałaby być odbudowana wraz z remontem całego budynku. Czy to prawda? Cóż, trzeba by zapytać ZUT!
Stara Chemia w detalu
Więcej fotografii z “przelotu” znajdziecie na naszej grupie historycznej na Facebook.
Twórca całego tego zamieszania na Szczecin Znany i Historyczny, grzebiący pod każdą przedwojenną cegłą w Szczecinie. Dreptus okolicznus, gatunek pospolity. Droniarz, miłośnik ciemnego piwa, tematyki II Wojny Światowej. Codziennie? Po prostu brodaty brzydal.
Zajrzyj w okolicę!
Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna – możesz ja kliknąć i oddalić widok, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć “Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
Poprawka?
Kliknij i daj znać!
Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook “Szczecin Znany i Historyczny” klikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!
Post na FB
Skomentuj na Facebooku!