Stara Rześnia / Stettiner Städtischen Schlachthof

Stara Rzeźnia w Szczecinie w latach świetności 

Krok po kroku, oby w dobrym tempie

Wśród zabudowań szczecińskiej Starej Rzeźni jest kilka, które wyremontowano z dbałością o najmniejsze detale. Wciąż jednak część budynków jest w opłakanym stanie. Miejmy nadzieję, że zostaną wkrótce wyremontowane, nim rozlecą się ze starości...

Niektórymi trochę wzdrygnie, ale to udowadnia pewną rzecz – jeżeli kogoś przejdą „ciary” to znaczy, że nie rozumie historii 🙂 Dlaczego? Bo niektórzy mogą pomyśleć… jak to? Robić pocztówki z miejskiej rzeźni gdzie się szlachtowało prosiaki?! Przecież to tak nie można!
Można. 
Po prostu takie były czasy i tak działał świat – dziś jesteśmy w przedwojennej rzeźni szczecińskiej (Stettiner Städtischen Schlachthof), ogromnym kompleksie na Łasztowni, gdzie przygotowywano „miejskie mięso”. Tutaj mamy pocztówkę w stanie po skanie, idealnym 🙂 Lokalizację fotografii możemy ustalić bardzo dokładnie, bo już tu kiedyś byliśmy w dość rzadko (o ile w ogóle) pokazywanej fotografii:

Po lewej stronie kadru tej pocztówki znajduje się brama ze stróżówką, którą mamy na zdjęciu prasowym wyżej. Dzisiaj po środku tego kadru, podobnie jak dawniej mamy drogę – aktualną Tadeusza Apolinarego Wendy. W miejscu, w którym stoi fotograf dziś mniej-wiecej mamy dźwigozaury oraz budynek Morskiego Centrum Nauki.
Część z budynków przetrwała wojnę i powoli odzyskuje blask – Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia, kilka innych firm, obiektów i wyremontowanych miejsc. Parę budynków wyremontowano pod spółki – Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia. Niestety nie wszystkie i kilka starych budowli o charakterze zabytkowym wciąż nadaje się, co najwyżej do „urbexu” 😉
Tak czy siak, okolica zmieniła się mocno w ciągu ostatnich 15 lat. Z zapomnianej przestrzeni dziś spaceruje tu masa ludzi – do MCN, na przystań, na wesołe miasteczko, na wyspę grodzką, na plażę, na lody, wypożyczyć jakąś motorówkę albo na wystawy do Starej Rzeźni. Na koniec mogę tylko zażartować – jak ktoś ma zbędne parę milionów to z chęcią przyjmę, wyremontujemy jeden z budynków rzeźni i zrobimy tam muzeum starej pocztówki 😃

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!

Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku!

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin