Była! Ale nie dotyczyła pięknie ubranych pań, które podskakują na scenie w rytm muzyki i wywijają nogami. W Szczecinie na chwilę zarejestrowała się marka Moulin Rogue związana z czymś innym - było to kino. Istniało tylko chwilę i udało się uwiecznić szyld tego miejsca na jednej fotografii. Niestety za wątkiem rodziny, która prowadziła ten obiekt kryje się tragedia związana z mrocznymi czasami historii .
Kliknij i rozwiń spis treści
Niektórzy podróżujący po świecie mogą kojarzyć nazwę Moulin Rouge, albo też może być to znajoma nazwa dla fanów kabaretów na żywo, muzyki, zabytkowych obiektów Paryża lub… czerwonego młyna. Zostajemy mimo paryskiego tematu w Szczecinie, gdzie również działał podmiot o nazwie Moulin Rouge i niestety nie był ciekawym podświetlanym czerwonym młynem. Za niezwykłą nazwą dla przedwojennej szczecińskiej tkanki kryje się rodzina, która z jednej strony dawała szczecinianom atrakcje, rozrywkę, czasami zabawę, a innym razem ówcześnie dość rzadki wynalazek, a z drugiej strony losy tej rodziny są częściowo tragiczne. Myślałem, że opracowanie szczecińskiego Moulin Rouge będzie proste i szybkie, a okazało się, że „wdepnąłem” na temat bardzo duży – zawierający wiele detali o żyjącej i inwestującej w Szczecinie sporej rodzinie, której wątek był w części bardzo smutny. W temacie szczecińskiego Moulin Rouge mowa o kinie, a nie o kabarecie, tańcach i występach. Dość popularnym historycznie jest załączone do nagłówka zdjęcie – widać na nim szyld Moulin Rouge i faktycznie jest to zdjęcie ze Szczecina, a nie z Paryża!
Nim przejdziemy do opracowania lokalizacji szczecińskiej oraz tego, gdzie znajdował się w naszym mieście Moulin Rouge warto opisać skąd ta nazwa pochodziła. Nazwa może coś „mówić” osobom, które miały okazję odwiedzić Paryż i zobaczyć jeden z przepięknych obiektów w tym mieście – duży czerwony wiatrak podświetlany nocą, przed którym uwielbiają fotografować się panie zakochane w musicalach oraz występach na żywo. Nie należy mylić tego obiektu z aleją czerwonych latarni z innego miasta 😉 Tym bardziej trzeba zaznaczyć, że Moulin Rouge w dawnym Szczecinie nie miał nic wspólnego z miłosnymi uniesieniami z Amsterdamu ani nie miał wiele wspólnego z występami na żywo, jakie odbywały się w paryskim Moulin Rouge.
Odrobinę o pochodzeniu nazwy
Szczecińska nazwa Moulin Rouge nie jest oryginalna. Nawiązuje do kultowego miejsca w Paryżu przy Boulevard de Clichy. Tam w 1889 roku Charles Zidler oraz Joseph Oller założyli słynne miejsce – służące jako kabaret, scena taneczna, a także miejsce słynące z musicali. To tu według wielu opowieści miał się narodzić taniec can-can. Miejsce we Francji zasłynęło też wyglądem – to niewielki odróżniający się od okolicznych budynek z… czerwonym wiatrakiem. Stąd też nazwa, z francuskiego czerwony wiatrak lub czerwony młyn. Pierwotnie budynek nosił inną nazwę – Jardin de Paris – i był kawiarnią z koncertami w ogrodach. Paryski Moulin Rouge zdobył ogromną sławę poprzez ówcześnie różnie odbieraną formę występów – jedni mówili, że jest zbyt wulgarny, inni mówili że łamie stare zasady, kiedy na deskach pojawiały się kobiety z głębokim dekoltem. Budynek i młyn spłonął w pożarze 27 lutego 1915 roku, w ciągu 10 lat został odbudowany i otwarty ponownie.
W 1951 roku Georges France (znany jako Jo France) wykupił Moulin Rouge i przystąpił do dokładnej renowacji, a 6 października 2014 roku obiekt świętował swoje 125 urodziny oraz do dzisiaj cieszy się niesłabnącą popularnością mimo małych wypadków. Przykładem 25 kwietnia 2024 roku, kiedy elementy młyna odpadły i roztrzaskały fasadę, naprawiono je po kilku miesiącach. W 2001 roku nagrano popularny film o tym samym tytule (Moulin Rouge!) z Ewanem McGregorem i Nicole Kidman, w formie musicalu. Podobną lub taką samą nazwę próbowało wykorzystać wiele podmiotów w wielu innych miastach, stało się tak również przez krótki czas w przedwojennym Szczecinie, przy Wyszyńskiego.
🔍︎ Możesz powiększyć kafelki kliknięciem
Moulin Rouge Cinema G.m.b.H.
Firma zostaje zarejestrowana w Szczecinie w około 1910 roku mając kapitał 30 000 ówczesnych marek, rejestrując się jako działalność przy dawnej Breitestraße 7, dzisiejszej ulicy Wyszyńskiego. Stało się to wraz z przebudową kamienicy o tym adresie, która występuje w księgach z 1911 roku jako teren budowlany. Jej nowym właścicielem i inwestorem będzie bogaty człowiek z Berlina Grünewaldu o nazwisku Tichauer. Gdzie ten adres na dzisiejsze? Aktualnie to kamienica Wyszyńskiego 14, z popularnym sklepem rowerowym na parterze. Za marką kryć się będzie przyjeżdżający do Szczecina pan Georg Tichauer, jaki zamieszka początkowo przy dawnej Rosengarten 2 (Podgórna), nieistniejącej kamienicy w pobliżu aktualnego adresu Dworcowa 11. Był bardzo młodym człowiekiem, który mając bogate pochodzenie obracał już dużym majątkiem wraz z innymi członkami swojej rodziny – przyszedł na świat 11 kwietnia 1889 roku w Głogówku, obok Opola.
Georg Tichauer
Jego rodzina przeniosła się chwilę później do Berlina, gdzie jego ojciec Josef Tichauer zmarł w 1890 roku, a matka Berta Tichauer z domu Lange w 1913 roku. Już w wieku lekko ponad 20 lat Georg obracał sporym majątkiem tworząc w Szczecinie kino o nazwie Moulin Rouge Cinema. Przez pierwsze lata po założeniu biznesu przemieszcza się z miejscem zamieszkania po mieście, ale jego członkiem rodziny mógł być inny bogaty człowiek – Dagobert Tichauer, prowadzący firmę Union-Bazar. Wątek jego rodziny poznamy dokładniej i pewniej (za pomocą dokumentów) później. Georg Tichauer bierze ślub 7 lipca 1914 roku w Szczecinie, a jego żoną zostanie pani o nazwisku, jak dawna nazwa Gryfina – Herta Henriette Greifenhagen. Według aktu ślubu żył przy dawnej König-Albert-Straße 13, czyli dzisiejszej Śląskiej 13. Rok po ślubie – 29 września 1915 roku rodzi się jego syn Willy Werner Tichauer, który dożyje sędziwego wieku i umrze w 1991 roku.
Wszystkie informacje oraz detale znajdziesz na stronie Galerii Wspierających.
W imieniu redakcyjnego kiciucha 🐈 dzięki za rozważenie wsparcia 💝
Wirtualna karma
Redakcyjny kiciuch i jego pełna miska- Twój kafelek w Galerii Wspierających jeżeli chcesz!
- Ranga "Mini Wspieracz" na Forum Dyskusyjnym
- Wirtualna piona! Dzięki takim ludziom jak Ty możemy opłacać licencje, serwer oraz domenę.
Na serwer
Koszty, licencje... 💝- Twój kafelek w Galerii Wspierających jeżeli chcesz!
- Ranga "Średni Wspieracz" na Forum Dyskusyjnym
- Podziękowania personalne na Grupie Facebook specjalnym postem
Zdecyduję samemu
Dzięki za 5 zł lub nawet 500 zł!- Twój kafelek w Galerii Wspierających jeżeli chcesz!
- Ranga "Wspieracz" na Forum Dyskusyjnym od kwoty (Mini 50+, Średni 100+, Wielki 200 +)
- Podziękowania personalne na Grupie Facebook specjalnym postem przy wsparciu od 100 zł
🔍︎ Możesz powiększyć kafelki kliknięciem
W okolicy wybuchu I Wojny Światowej Georg przeniesie się z Śląskiej pod nowy adres – na dawną Am Logengarten 1, z wejściem od dawnej Steinstraße. Dzisiaj jest to ulica Swarożyca (przemianowana jeszcze przed wojną na Am Vogelstangenberg) oraz narożnik z Kapitańską. Wspomniany wyżej Dagobert Tichauert był bratem Georga i urodził się 20 października 1883 roku na Śląsku w Chorzowie (Königshutte), a w momencie kiedy brat zarejestrował markę Moulin Rouge w Szczecinie zaczął prowadzić popularne „Parade-Kasino” z winami i likierami przy dzisiejszej Niepodległości. Biznes Georga szybko zmieni nazwę, co pozwala łatwo ustalić datę wykonania fotografii z nagłówka – księga z 1915 roku już podaje, że kamienica Breitestraße 7 (Wyszyńskiego 14) zmieni właściciela oraz zarządcę, a marka Moulin Rouge Cinema zostanie zastąpiona innym kinem – o nazwie i marce Deutsche Lightspiele G.m.b.H., która również chwilę później zniknie. Kamienicę w trakcie wojny wykupi podmiot Doppelhaus-Verwaltung z Berlina, zaś kino przejmie pan Paul Schröder. Historia szczecińskiego Moulin Rouge była bardzo krótka.
Georg Tichauer, który stał za marką przyłączy się do biznesu starszego brata i razem będą prowadzić biznes jako Dagobert & Georg, przeprowadzi się też na plac obok katedry, dawny Kirchplatz 2, obiekt nie istnieje. Ciekawostką jest, że w kamienicy gdzie bracia prowadzili biznes – dawna Niepodległości / Paradeplatz 38 (budynek nazwany Paradehof) działało też kino o marce Palast-Lichtspiele, na parterze. Mówimy tu o kamienicy obok starej, a na miejscu dzisiejszej Kaskady, gdzie dawniej mieściła się fabryka odzieży Odra. To ten sam budynek, który przed wojną zajmowała szwalnia rodziny Feldberg. Odchodzimy już od tematu Moulin Rogue w Szczecinie, gdyż to jest sednem opracowania, należy jednak dopisać niestety smutny wątek rodziny.
Tragiczny koniec innych członków rodziny
Mieszkający w Szczecinie panowie Georg Tichauer oraz Dagobert Tichauer mieli jeszcze innych braci – pan Dagobert był młodym wdowcem, zaledwie 3 lata po ślubie (1911->1914) umiera jego żona Käthe Tichauer z domu Markstein. To jednak nie jest najsmutniejszy wątek ich rodziny, bo najgorsze nadejdzie dopiero ponad dwie dekady później. Georg znika ze Szczecina do lat trzydziestych XX wieku, żyjąc w Berlinie oraz następnie pojawiając się w latach trzydziestych w Londynie. Szczęśliwie, bo…
Okazuje się, że była to rodzina pochodzenia żydowskiego, której część przedstawicieli zginie w okresie niemieckiego nazizmu. W Chorzowie na świat przychodzi 31 marca 1905 roku brat wspomnianych postaci – Erwin Tichauer – którego według baz genealogicznych i dokumentów rodziny deportowano 12 marca 1943 roku do Auschwitz, uznano go za zmarłego w 1945 roku i zamordowanego w Holokauście. Drugi z braci – Arthur Tichauer – urodził się również w Chorzowie, 6 sierpnia 1885 roku. też został zamordowany w Auschwitz, 19 kwietnia 1943 roku. Opisani bracia żyjący krótko w Szczecinie – Georg i Dagobert – przeżyli wojnę, pierwszy wyjechał do Londynu przed 1939 rokiem, a Dagobert miał wypłynąć w 1939 do Rio de Janerio w Brazylii, jego data śmierci po wojnie nie jest znana. Georg zmarł w Leeds w Wielkiej Brytanii 6 sierpnia 1953 roku. Spisując historię szczecińskiego kina Moulin Rouge nie spodziewałem się, że trafię na wątek rodziny żydowskiej, której część przedstawicieli straci życie w wyniku Holokaustu. Nie jest to jednak pierwszy raz, kiedy trafiam na szczecińskich Żydów – ich losy opisywałem już kilkukrotnie.
Widzę BŁĄD, mam sugestię!
Ostatnia aktualizacja 3 dni temu
Możesz zgłosić problem lub propozycję rozwinięcia guzikiem poniżej albo dołącz do nas na forum dyskusyjnym. Pole komentarzy znajdziesz niżej.

Twórca całego tego zamieszania na Szczecin Znany i Historyczny, grzebiący pod każdą przedwojenną cegłą w Szczecinie. Dreptus okolicznus, gatunek pospolity. Droniarz, miłośnik ciemnego piwa, tematyki II Wojny Światowej. Codziennie? Po prostu brodaty brzydal.
Zajrzyj w okolicę postu!
Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!
Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Kliknięcie w ikonę pokaże Ci miniaturę i tytuł.
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.