Postacie ze Szczecina i Stettina

Theodor Eduard Burscher, dawny nadburmistrz Szczecina 

Nieco mniej znana postać...

W Szczecinie mamy skwer Ackermanna oraz Rondo Hakena, od nazwisk wielkich dawnych postaci, które zasłużyły się miastu. Niewiele jednak poza hasłem w Wikipedii wiemy o innych nadburmistrzach i dawnych włodarzach grodu gryfa. Kim był pan Bursher i dlaczego powinniśmy o nim pamiętać?

O postaci Hermanna Hakena i oczywiście jego Hakenterrasse, czyli dzisiejszych Wałach Chrobrego słyszał chyba każdy mieszkaniec Szczecina. Przynajmniej gdzieś bokiem i kątem ucha te nazwisko się obiło. Niewiele się mówi o innych nadburmistrzach oraz włodarzach Szczecina z dawnych czasów. Zróbmy małe poof z innej postaci, która opisana jest praktycznie tylko na Wikipedii – dodajmy detale kiedy zmarł, kto był jego ojcem, matką, jak nazywali się potomkowie oraz kilka ciekawostek. Jednak, by wyobrazić sobie tamte czasy musimy „wzlecieć” nad miasto i pamiętać, że było ono bardzo małe pod kątem powierzchni – Szczecin był jeszcze twierdzą, ale wokół niego powstawały już wille oraz nowe osiedla. Czasy fortecy chyliły się ku końcowi. Nie było sensu i potrzeby utrzymywania miasta w kajdanach, gdy inne już obwarowania zrzucały, rozwijając się dynamicznie. Decyzję o zrzuceniu łańcuchów twierdzy podjęto właśnie za opisywanego dziś nadprezydenta – Theodora Eduarda Burschera, w 1873 roku, a rok później radzie miasta przedłożono plan zabudowy terenów przedfortecznych.

Theodor Eduard Burscher

Urodził się w 30 września 1818 roku w niemieckim Cottbus (Chociebuż) jako syn protestanckiego kaznodziei, był nim Gottlieb Burscher. Matką była Caroline Burscher, z domu Selling. W wieku 50 lat został nadburmistrzem Szczecina, co widać po załączonym obok portrecie – w przeciwieństwie do późniejszego Hermanna Hakena wygląda bardzo młodo. Według dokumentów z Elbląga zapisywany był również jako Theodor Konrad Burscher.

Urząd piastował przez 9 lat, od 1868 roku do 1877 roku, wcześniej od 1853 do 1868 był nadburmistrzem miasta Elbing, czyli dzisiejszego Elbląga. W 1869 roku występuje już w księgach jako oberbürgmeister (nadburmistrz), mieszkając pod dawną Lindenstraße 29. Dzisiaj to ulica 3 Maja, a konkretnie był to budynek pomiędzy zjazdem w Dworcową, a dzisiejszym Placem Stefana Batorego. Ten region został uszkodzony w trakcie II Wojny Światowej, a aktualnie (2023) stoi tam część hotelu Novotel. 

Po 1870 roku przeprowadzi się tuż obok, na dawny adres Victoriaplatz 8, to aktualny Plac Stefana Batorego, a numer 8 ówcześnie znajdował się dosłownie za ścianą – to północna część placu, drugi numer w kierunku dworca od strony 3 Maja. Te miejsce również nie istnieje w oryginalnej formie. Wybranką serca nadburmistrza Szczecina była pani o bardzo długich imionach: Ernestine Friederike Natalie Thusnelde Adelheid Burscher, z domu Belian. Pan Theodor Eduard Burscher zmarł w ratuszu, o godzinie 10:30, w wieku 58 lat i 7 miesięcy, 9 maja 1877 roku. Dokument dotyczący zgonu i raport spisał doktor Alfred Burscher.

Ten według aktu zgonu miał mieszkać w Möhringen, czyli w Mierzynie. Sądząc po nazwisku mógł być członkiem rodziny i został zawiadomiony o śmierci pana Theodora. Możliwe, że w dokumentacji popełniono literówkę – Alfredem stał się Albertem? Czy może faktycznie były to dwie różne osoby… Z drugiej strony, podpisującym dokument zgonu mógł być syn Alfred. Jednak czy w wieku 26 lat był już tytułowany doktorem? Tuż obok – pracował i mieszkał Albert Burscherkupiec, asesor sądowy i dyrektor banku. Nadburmistrz Szczecina mieszkał pod 8, zaś Albert pod Victoriaplatz 6

Czy mamy tu pomyłkę w akcie zgonu, czy może faktycznie Alfred był w pobliżu lub przybył podpisać dokument?

Tutaj warto zauważyć perspektywę historyczną – gdy pan Theodor Eduard Burscher zmarł tuż obok budowany był dzisiejszy Czerwony Ratusz, jeden z najbardziej reprezentacyjnych gmachów miasta. Małżeństwo pana Theodora i pani Ernestine przyniosło dwójkę znanych mi dzieci. W 1851 roku urodził się syn Alfred Oscar Theodor Burscher zmarły w 1882 roku w Berlinie, zaś 9 października 1856 roku w Trautzig urodziła się córka Elisa Caroline Laura Adelheid Burscher, zmarła 10 kwietnia 1906 roku w Frankfurcie w Hessen. Pani Elisa wyszła za mąż 25 lipca 1877 roku krótko po śmierci ojca. Jej wybrankiem był radca doktor Otto Ernst Werner Zitelmann, również ze Szczecina, ale zamieszkały już we Frankfurcie nad Odrą, gdzie założył z panią Elisą rodzinę.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Ostatnia aktualizacja 1 rok temu

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku lub podziel się postem ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin