Zapomniane Karty / Vergessene Karten

Treptow Kreuz, tajemniczy krzyż pod Szczecinem 

Czym był tajemniczy Treptow Kreuz?

Są miejsca, o których nie ma żadnej znanej wzmianki. Jedynie znacznik na mapie. Nie mówią o nim żadne znane mi księgi, ani żadne dawne opracowania, zaś poszukiwania utrudnia sama nazwa - bardzo bardzo bardzo zwyczajna.

Tak, przyznaję się bez bicia – dreptam po lasach, czasami trochę za dużo 🙂 Jednym z tematów, o których wiem całe NIC jest pewien krzyż, który stał w Puszczy Wkrzańskiej. Jednak nim do niego przejdziemy zapytam – wiecie, że jadąc od Tanowa do Dobieszczyna możecie spotkać aż… trzy… historyczne krzyże? Zacznijmy od pierwszego – mijamy lekki zakręt jadąc dłuuugą prostą od Tanowa. Tam zobaczyć możemy pierwszy z nich. Tuż za łukiem drogi, obok ścieżki znajduje się krzyż z napisem Gerhard Linde (1904-1946). Według różnych opowieści był leśnikiem, który został zabity przez osadników, złodziei drewna lub szabrowników w 1946 roku. Sporo osób mówi, że pracował w leśniczówce Jägerhof (Kniężyce), która znajduje się obok. “Obok” to niedokładne słowo, bo ponad 6 kilometrów dalej. W Jägerhof mieszkał według ksiąg pod koniec lat trzydziestych leśniczy Wolff. Możliwe, że Linde również, ale później. O nim przeczytać można w kafelku z dodatkowymi postami poniżej.

Komu dedykowany był Treptow Kreuz?

Drugi krzyż znajdziemy za Dobieszczynem, w stronę Hintersee. Według legend i opowieści to tam zginął książę szczeciński Barnim II. O historii jaka stoi za krzyżem i kamieniem, który tam można zobaczyć pisałem już kiedyś, również w wątku o Dobieszczynie – ten post znajduje się w kafelku poniżej. Co ciekawe krzyż Barnima jest bardziej interesujący i znaczący dla Niemców, niż dla nas – o jego istnieniu wiedzą głównie ci, którzy “chcą” wiedzieć. 

Po drugiej stronie granicy świadomość o tym historycznym miejscu jest większa, a nawet w drodze do Szczecina zatrzymują się przy nim busy turystyczne. Prawdopodobnie u schyłku wojny lub krótko po niej obiekt upamiętniający Barnima II został przeniesiony na niemiecką stronę. Trzeci krzyż – omawiany i dla mnie kompletnie nieznany Treptow Kreuz – znajduje się pomiędzy dwoma powyższymi. Na wysokości wieży pożarniczej przy Podbrzeziu. Bardziej poprawnie można napisać, że był. Pozostał po nim jedynie kamień, który wygląda jakby przełamał się dawno temu, o ile w ogóle był złamany – mógł mieć po prostu taki kształt. Na jego bokach widać ślady obróbki – odłupania pionowego kształtu z większej części.

Kamień wygląda niepozornie i rzuca się w oczy tylko, gdy faktycznie go odnajdziemy. Z daleka zlewa się z otoczeniem. Wokół pod ziemią nie ma prawdopodobnie żadnych innych głazów. 

Widać przed nim charakterystyczną “nieckę”. Forma kwietnika albo grobu?
Kamienna pozostałość ma ślady “żłobień”, tak jakby do kamiennego postumentu było coś przymocowane – możliwe, że wysoki krzyż widoczny właśnie z drogi na Dobieszczyn. Inna teoria mówi, że żłobione ślady to pozostałości po wykuwaniu monumentu z większej kamiennej bryły. Warto dodać, że części Puszczy Wkrzańskiej były dzielone na sekcje już przynajmniej w XVIII wieku. Ówcześnie, gdy krzyż stał mógł być widoczny z traktu w stronę 
Hintersee. Kolejna sprawa dotyczy samej nazwy – Treptow to niemiecka nazwa Trzebiatowa (wsi przy Stargardzie), miasta Trzebiatów (Treptow an der Rega) oraz Treptow to dawna część Berlina, nie myląc z nową nazwą… ale co to ma do rzeczy? Również ciekawym wątkiem jest ten, który podesłał mi Bartosz – dzisiejsze niemieckie miasto w Meklemburgii o nazwie Altentreptow nosiło przed wojną nazwę po prostu Treptow. W marcu 2023 roku udało mi się przypadkiem odnaleźć starą mapę Pomorza, na której krzyż jest zaznaczony – potęguje to ciekawość, bo oznacza to że jako miejsce pamięci musiał być istotny. 

Z jeszcze innej perspektywy Treptow Kreuz mógł byś krzyżem pokutnym, mimo że czasy, w których takie krzyże były popularne przemijały. Obok znajdował się mylący 

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!

Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć “Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Ostatnia aktualizacja 1 rok temu

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook “Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku lub podziel się postem ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin