Część z tych oryginalnych dawnych dzieł sztuki do dziś znajduje się na ulicy Bułgarskiej w Szczecinie, na osiedlu willowym. Jednak podobnie, jak w przypadku wielu innych zabytkowych drzwi lub okien, tutaj również przydałaby się odrobina dokładnej konserwacji.
to jedno i to samo miejsce istniejące do około 1921 roku przy Kückemühbah (ulicy Bułgarskiej) w Nemitz (Niemierzyn).
Były to eleganckie, przeważnie jednorodzinne domy mieszkalne otoczone ogrodami i zielenią umiejscowione z dala od centrum miasta. Każda z willi posiadała od jednego do trzech mieszkań budynki gospodarcze umiejscowione w pobliżu i bardzo duże ogrody. Budynki te sąsiadowały z jednej strony z Laubenkolonie (ogrody działkowe), zaś z drugiej również z ogrodami wzdłuż jeszcze nie istniejącej Johannistalstrasse (Serbskiej), która formalnie pojawiła się w 1921 roku, zaś początkowo istniała jako niewielka droga / ścieżka między ogrodami, później jako prywatna ulica.
Nazwa ulicy- Kückemühbah / Am Kückenmühlbach – wzięła się od pobliskiego młyna kurzego. Pierwsze domy na Kückemühbah pojawiły się około 1891 roku – nr 4, później w 1899 roku – nr 6 i 5, zaś między 1900-1915 rokiem – nr 8, 4, 7 i 9. Pierwszymi mieszkańcami w większości były osoby związane z koleją, głównie Eisenbahnsekretär, czyli sekretarze kolejowi. Później z biegiem czasu, lokatorzy zmieniali się, jednak charakter willowej ulicy pozostał do dziś.
Ulica przed 1945 rokiem, była ważnym ciągiem przemieszczania się łączącym jedną z główniejszych dróg Nemitz , czyli Eckerbergstrasse ( Arkonską) z przystankiem kolejowym ‘Bhf. Westend’ ( Szczecin Łękno). Pierwszymi mieszkańcami w większości były osoby związane z koleją.
Pasjonatka historii lokalnej z okolic dawnego Nemitz / Niemierzyna, administratorka strony oraz grupy Fb o dawnym Niemierzynie. Członkini Stowarzyszenia Denkmal Pomorze oraz Szczecińskiego Stowarzyszenia Fotograficznego. Miłośniczka detali, dawnej estetyki i ulotności…
Zajrzyj w okolicę!
Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!
Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć “Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
Poprawka?
Kliknij i daj znać!
Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook “Szczecin Znany i Historyczny” klikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!
Post na FB
Skomentuj na Facebooku!