Chopina / Wussower Straße

Vorwerk ‘Achteberg’ i parowa cegielnia przy Wussowerstrasse / Chopina 

Sekrety okolic dzisiejszego Zakola

Jak historia kryje się za dawnym Folwarkiem Achterberg przy Wiśniowym Sadzie w Szczecinie? Co ciekawego można powiedzieć o ulicy Wieczorowskiego albo okolicach Panoramicznej? Okazuje się, że niedaleko znajdowała się cegielnia parowa. Wiemy kim byli właściciele oraz kto i kiedy tam pracował.

Dokładniej okolica  Vorwerk ‘Achteberg’ – Folwarku “Achterberg “ to dziś to okolica między Wiśniowym Sadem, a ulicą Wieczorowskiego. Do 1901 roku w tym miejscu znajdowały się zabudowania cegielni należące do przedsiębiorcy, nazywał się Carl Hauer. W 1902 roku zostają one sprzedane instytucji Kückenmühler Anstalten, wraz z fabryką cegieł mieszcząca się przy Warsower Straße 53 oraz w okolicy współczesnej ulicy Panoramicznej 13.
Pierwsze zabudowania w tym miejscu wznosi jego pierwotny właściciel, Hauer, na parę lat przed sprzedażą. Jest to willa zarządcy majątku umiejscowiony przy drodze Seldweg, czyli późniejszej Am Schmallen Rollberg/ Wiśniowego Sadu 30, a także za domem między ogrodami, stodołą i magazynem. Za nimi umiejscawia główne budynki cegielni wraz z magazynem.
 
Dampfziegelei’ 🧱 czyli cegielnia parowa wyrabiajacaca cegły głównie z gliny, żwiru i piasku. Materiału miała w tych rejonach pod dostatkiem, Wzgórze Rolleberg, ‘obfitowało’ w glebę glinianą jak donoszą przedwojenne opracowania badaczy geomorfologii, jej wydobycie w okolicach fabryki diametralnie zmieniło otoczenie – do dziś zachowały się zagłębienia/doły – w okolicy Wzgórza Arkońskiego i ulicy Wieczorowskiego – w których na przestrzeni lat zbierała się woda, tworzyły się wzniesienia.
Cegielnia od początku przejęcia przez zarząd instytutu była jej własnością, ale zarządzana była przez najemcę, m.in. przedsiębiorcę Hermana Müller.
Około 1910 roku do okazałej wili na piętro wprowadza się leśniczy Carl Baumgard, pełniący funkcję Feldhüter – strażnika majątku/pola. Wraz z nim zamieszkuje główny ogrodnik – Albert Baumgard, ogrodnik.
Cegielnia działa w tym miejscu do około 1930 roku , jako Vorwerk Achteberg od 1921 roku pełniła również rolę folwarku. Zarządzana początkowo przez Carl’a Baumgard’, później przez Alberta.

Erwin Lutzke w swojej książce " Drei Tage am Rande der Hölle überlebt: Eine außergewöhnliche Biographie "

"(...)Już w 1931 roku wujek Hermann i ciocia Marta wraz z drugą siostrą mojej matki i jej mężem kupili nieruchomość o powierzchni 2500 metrów kwadratowych. Było to w miejscu zwanym Warsow, które należało do Szczecina. Na posesji stała dawna fabryka cegieł glinianych o nazwie Achterberg. Następnie obie pary zaczęły rozwalać starą cegielnię. Zajęło im to prawie cztery lata, a kolejne cztery lata minęły, aby ukończyć dom czterorodzinny. Wiosną 1939 roku obie rodziny mogły w końcu wprowadzić się do swojego bliźniaka. (...)"

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna – możesz ja kliknąć i oddalić widok, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć “Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook “Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku!

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin