Folwark zajmował się wydobywaniem surowcu, przede wszystkim piachu i żwiru, na potrzeby wciąż rozbudowywanego kompleksu Kückenmühler Anstalten, w jego okolicy powstała “kopalnia / dół”, ale również uprawą warzyw na Wzgórzach Wilhelma przed Dworkiem, posiadał również niewielki ogród z drzewami owocowymi na tyłach budynków gospodarczych. W momencie zakupu przez instytut cegielni w Vorwerk Achteberg (okolice Wiśniowego Sadu), zaprzestano wydobycie i skupiono się wokół rolnictwa. Młodzi podopieczni poprzez pracę uczyli się fachu, ale w tamtych czasach uważano, że to ma również dobry wpływ na ich zdrowe fizycznie i psychicznie.
Po pierwszej wojnie światowej teren na Wzgórzach należące głównie do instytucji Kückenmühler Anstalten, zaczęły być intensywnie przekształcane zarówno w ogrody/działki, ale przystosowywane do zabudowania. ‘Siedlung – Kückenmühler’ , czyli Osada Kückenmühler – tak zaczęto określać powstające domki oraz tereny między Eckebergstrasse (Arkońska), Wussower Strasse (Chopina), Eckerberg Wald (Las Arkoński), a budynkami instytutu Tabor. Ich głównymi najemcami byli przede wszystkim lekarze, kierownicy, pracownicy z fachem w ręku, pracujacy w kompleksie, z czasem jednak teren ten stał się na tyle atrakcyjny, iż działki sprzedawane były wszystkim zainteresowanym…
Dom wraz z terenem, około 1921 roku za ówczesnego dyrektora instytutu Kückenmühler Anstalten – był nim Paul Karig – został przekształcony w dom dla sióstr po pracy i udostępniony innym potrzebującym relaksu. Reklamowany często jako Dom Spokojnej Starości pod Lasem Arkońskim – Altersheim am Eckerberger Wald Wilhelmshöhe. Wszystkich podopiecznych przeniesiono do instytutu, a w folwarku stworzono miejsce zaciszne otoczone zielenią.
To właśnie w tamtym czasie część terenu folwarku (terenu kopalni oraz za budynkami gospodarczymi) zostały przeznaczone pod zabudowę domków willowych. Sam folwark funkcjonował w tym samym miejscu jeszcze do 1939 roku, kiedy administracja kompleksu Kückenmühler Anstalten postanowiła sprzedać jego zabudowania Miastu. Wszystkich jej pracowników przeniesiono do nowo powstałego budynku pracowniczego przy Eckebergstrasse 9 / Arkońska 9.
Miasto w budynkach Vorwerk Wilhelmshöhe ulokowała swoją siedzibę Hochbauamt Stettin – organ administracji publicznej, zajmującej się sprawami budowlanymi, nadzorem budowlanym. Czemu akurat tu znalazłem się oddział terenowy tego departamentu budowlanego? Miały na to wpływ plany rozwojowe okolicy Siedlung – Kückenmühler, a właściwie Siedlung Eckerberg, gdy od 1938 roku zmieniono nazwę. Miasto nieco zmieniło funkcję dawnego Wilhelmshöhe pod swoją działalność, zamieniając mieszkania w pomieszczenia biurowe, burząc jedną stodołę i brukując drogę do posesji oraz urządzając teren dziedzińcu.
Po wojnie urządzono w główny gmachu Wilhelmshöhe leśniczówkę, zaś w latach 80-tych i 90-tych po jej likwidacji, urządzono mieszkania dla pracowników Zieleni Miejskiej. Kilka lat temu przebudowano główny budynek. Tereny wokół zabudowano nowymi budynkami.