Arkońskie / Eckerberg

Vorwerk Wilhelmshöhe, czyli folwark na Wzgórzach Wilhelma w Eckerberg 

Sekrety wokół osiedla Arkońskiego i Tatrzańskiego

Wędrując po wciśniętych niemal pod las uliczkach w okolicy Rajskiej, Milewskiego, Wojciechowskiego i Podleśnej trafić możemy na jeden z najstarszych budynków okolicy. Jest nim dom w dawnej kolonii Wilhelmshöhe. Jak stary? Pamięta drugą połowę XIX wieku!

Ponad 130 lat temu na Wzgórzach Wilhelma, administracja kompleksu wzniosła zabudowania  Vorwerk Wilhelmshöhe , czyli folwark na Wzgórzach Wilchelma (1887 rok).
Sam folwark składał się z głównego budynku ( ulica Rajska oraz kilku zabudowań gospodarczych – 2 stodoły i jednej stajni. Kolonia Wilhelmshöhe znajdowała się 5 minut drogi od właściwego kompleksu i przeznaczona była dla 12 „spokojnych” pacjentów płci męskiej. Oprócz podopiecznych instytutu Kückenmühler Anstalten, zamieszkiwało w nim okolo 4 opiekunów wraz ze swoimi rodzinami. Główny dom gospodarstwa to jednopiętrowy budynek z pokojami dla podopiecznych na parterze, wspólnąkuchnio- jadalnią, i mieszkaniami dla opiekunow na pietrze. Teren folwarku znajdował się w pobliżu Eckerberg Wald ( Lasu Arkońskiego) i zajmował nieco ponad 1 hektar terenu. Oprócz dworku i budynków gospodarczych skupionych wokół placu (Wehdeplatz) teren folwarku ciągnął się od dzisiejszej ulicy Arkońskiej, później Milewskiego do góry wzniesieniami do ulicy Podleśnej 34/38/40, oraz do przesmyku ulicy Wojciechowskiego.
Folwark zajmował się wydobywaniem surowcu, przede wszystkim piachu i żwiru, na potrzeby wciąż rozbudowywanego kompleksu Kückenmühler Anstalten, w jego okolicy powstała „kopalnia / dół”, ale również uprawą warzyw na Wzgórzach Wilhelma przed Dworkiem, posiadał również niewielki ogród z drzewami owocowymi na tyłach budynków gospodarczych. W momencie zakupu przez instytut cegielni w Vorwerk Achteberg (okolice Wiśniowego Sadu), zaprzestano wydobycie i skupiono się wokół rolnictwa. Młodzi podopieczni poprzez pracę uczyli się fachu, ale w tamtych czasach uważano, że to ma również dobry wpływ na ich zdrowe fizycznie i psychicznie.
 
Po pierwszej wojnie światowej teren na Wzgórzach należące głównie do instytucji Kückenmühler Anstalten, zaczęły być intensywnie przekształcane zarówno w ogrody/działki, ale przystosowywane do zabudowania. 'Siedlung – Kückenmühler’ , czyli Osada Kückenmühler – tak zaczęto określać powstające domki oraz tereny między Eckebergstrasse (Arkońska), Wussower Strasse (Chopina), Eckerberg Wald (Las Arkoński), a budynkami instytutu Tabor. Ich głównymi najemcami byli przede wszystkim lekarze, kierownicy, pracownicy z fachem w ręku, pracujacy w kompleksie, z czasem jednak teren ten stał się na tyle atrakcyjny, iż działki sprzedawane były wszystkim zainteresowanym…
 
Dom wraz z terenem, około 1921 roku za ówczesnego dyrektora instytutu Kückenmühler Anstalten – był nim Paul Karig – został przekształcony w dom dla sióstr po pracy i udostępniony innym potrzebującym relaksu. Reklamowany często jako Dom Spokojnej Starości pod Lasem Arkońskim – Altersheim am Eckerberger Wald Wilhelmshöhe. Wszystkich podopiecznych przeniesiono do instytutu, a w folwarku stworzono miejsce zaciszne otoczone zielenią.
To właśnie w tamtym czasie część terenu folwarku (terenu kopalni oraz za budynkami gospodarczymi) zostały przeznaczone pod zabudowę domków willowych. Sam folwark funkcjonował w tym samym miejscu jeszcze do 1939 roku, kiedy administracja kompleksu Kückenmühler Anstalten postanowiła sprzedać jego zabudowania Miastu. Wszystkich jej pracowników przeniesiono do nowo powstałego budynku pracowniczego przy Eckebergstrasse 9 / Arkońska 9.
 
Miasto w budynkach Vorwerk Wilhelmshöhe ulokowała swoją siedzibę Hochbauamt Stettin – organ administracji publicznej, zajmującej się sprawami budowlanymi, nadzorem budowlanym. Czemu akurat tu znalazłem się oddział terenowy tego departamentu budowlanego? Miały na to wpływ plany rozwojowe okolicy Siedlung – Kückenmühler, a właściwie Siedlung Eckerberg, gdy od 1938 roku zmieniono nazwę. Miasto nieco zmieniło funkcję dawnego Wilhelmshöhe pod swoją działalność, zamieniając mieszkania w pomieszczenia biurowe, burząc jedną stodołę i brukując drogę do posesji oraz urządzając teren dziedzińcu.
Po wojnie urządzono w główny gmachu Wilhelmshöhe leśniczówkę, zaś w latach 80-tych i 90-tych po jej likwidacji, urządzono mieszkania dla pracowników Zieleni Miejskiej. Kilka lat temu przebudowano główny budynek. Tereny wokół zabudowano nowymi budynkami.

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna – możesz ja kliknąć i oddalić widok, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku!

Dodaj komentarz

Pola oznaczone * są wymagane

Historyczny Szczecin