Dziś niestety nie, a kres miejscu przyniosła po części wojna. Podobno mauzoleum przetrwało, a rozebrano je po wojnie. W pałacu wizytowały najświetniejsze głosy Szczecina, a także i ówczesnych Prus z książętami na czele. Gdzie stał pałac i do kogo należał?
Dziękujemy za WASZE wsparcie! 💝
Haus Tilebein, Pałac Tilebeinów
Swoją działkę powiększał, co powodowało spory sąsiedzkie. Rodzina Rossäten złożyła skargę 21 marca 1806 roku domagając się części opłacanej przez Tilebeina kwoty za ziemię. Inną postacią był rolnik Grensing, jaki argumentował, że Tilebein postawił płot na jego posesji. Ten miał mieszkać z rodziną obok w 1806 roku.
Pierwotnie dom mieszkalny powstał w pobliżu zabudowy gospodarczej tworząc rdzeń rezydencji w latach 1809-1810. Początkowo planowano, by budowę na początku XIX wieku rozpoczął architekt Karl Friedrich Schinkel, znajomy pani Tilebein, ale jednak po plotce że architekt ten zajmuje się wyłącznie przepychem, a nie funkcjonalnością budynku zrezygnowano z jego usług. Pomysł na to, by rezydencja była kierowana dla ludzi kultury narodził się w 1805 roku podczas wizyty w Berlinie. Plany pokrzyżowali nieco Francuzi, którzy zajęli miasto. W roku 1812 w trakcie okupacji francuskiej nowy budynek zajęły wojska i gmina. Reprezentacyjny pałacyk zawierał w sobie między innymi bibliotekę, pokoje gościnne, mini salę teatralną oraz pokój z miejscem do siedzenia zawierającym przestrzeń dla występów muzycznych.
Wielcy goście Pałacu Tilebeinów
Dziś jego części leżą przy starej brukowanej drodze ukrytej pośród drzew i liści. By dotrzeć na to miejsce musimy wyruszyć z skrzyżowania ulicy Miodowej i Podbórzańskiej, tuż obok pętli autobusowej i udać się w sień lasu. Ponad 2 kilometry dalej miniemy resztki dębu. Można też udać się od Leśna Dolnego (Hohenleese) – tam na charakterystycznym ostrym łuku drogi przed górką idziemy prosto w las, a potem mocno w prawo w stronę znajdującej się na wzgórzu dużej kamienicy. Wtedy do przejścia mamy około kilometra.
Widzę BŁĄD, mam sugestię!
Ostatnia aktualizacja 12 miesięcy temu
Możesz zgłosić problem lub propozycję rozwinięcia guzikiem poniżej lub dołącz do nas na forum dyskusyjnym.
Twórca całego tego zamieszania na Szczecin Znany i Historyczny, grzebiący pod każdą przedwojenną cegłą w Szczecinie. Dreptus okolicznus, gatunek pospolity. Droniarz, miłośnik ciemnego piwa, tematyki II Wojny Światowej. Codziennie? Po prostu brodaty brzydal.
Zajrzyj w okolicę postu!
Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!
Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć “Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Kliknięcie w ikonę pokaże Ci miniaturę i tytuł.
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.