Postacie ze Szczecina i Stettina

Walter Görlitz, lekarz z Sanatorium Arndta 

Kiedyś lecznica, dziś park i ławki...

Część szczecinian słyszała legendy o stojącym przy Syrenich Stawach pięknym sanatorium. Niewielu jednak wie, kto konkretnie tam pracował. Co ciekawe, syn lekarza ze Szczecina, który był głównym lekarzem sanatorium został po wojnie dość znanym publicystą i autorem książek.

Syrenie Stawy i okolice znane są wielu mieszkańcom Szczecina – niedawno zrewitalizowane dają masę przyjemności spacerując po dobrze zrobionych ścieżkach. Można przysiąść w wielu rozstawionych wiatach, jest oświetlenie, nawet Toi-Toi z widokiem na staw przez otwarte drzwi stał jakiś czas. Wędrując poczytać można ciekawostki o miejscach, o ptakach i drzewach. Fani historii Szczecina wiedzą, że pomiędzy stawami, a ulicą Międzyparkową stał niegdyś duży kompleks leczniczy Stiftung Ernst-Moritz-Arndt-Haus (Sanatorium fundacji Ernsta Arndta). Z obiektem związana jest masa historii sięgających dawnych lat XIX wieku. Jednak czy wiemy coś o ludziach, którzy tam mieszkali?
Tak. Nim jednak przejdziemy do tej części możecie poczytać i pooglądać fotki jakie zrobiliśmy z poszukiwań (Denkmal Pomorze i Stowarzyszenie Historyczno – Eksploracyjne „Archegryf” oraz inni koledzy) pod linkami:
https://www.facebook.com/denkmalpom…/posts/433277778162043
https://www.facebook.com/Archegryf/posts/221007480004786
Oczywiście poszukiwania w pełni zarejestrowane, za zgodami i pozwoleniami 🙂
Możesz skorzystać z wpłaty poprzez zrzutka.pl przyciskiem poniżej, otrzymując personalne podziękowania na naszej grupie Facebook!
DZIĘKUJEMY!
Utrzymanie strony WWW i licencji 55%
W 1927 roku głównym lekarzem w sanatorium jest doktor Walter Görlitz, który również w samym sanatorium mieszka. Warto dodać, że w sanatorium kręcił się jeszcze… Walter Görlitz Junior 😉 Ten drugi urodził się w 1913 roku w Frauendorf (Golęcino), gdzie wcześniej jego ojciec pracował w tamtejszej klinice. Konkretnie był zarządcą mało znanego na „publicznych” kartach historii Heilanstalt „Bergquell”.
Mały Walter urodził się 24 lutego 1913 roku. Zachowała się ciekawa notka na temat jego ojca z tamtych czasów – Walter Görlitz zajmował się starym oficerem, który nie był już w stanie chodzić. Jednak pod jego opieką powoli łapał równowagę i dawał radę. Gdy oficer męczył się i miał problemy pies służący potrafił „wyczuć”, że musi pobiec i przynieść w zębach długi kij, który następnie stary oficer używał za laskę. Senior Walter prawdopodobnie mógł zastąpić innego głównego lekarza, który nazywał się S. MarkusWalter Junior zaczął szkolić się w różnych kierunkach – uczył się medycyny, następnie poznawał. Jednak jego pasją i pracą zostało coś innego. Walter Görlitz Junior został pisarzem. Co ciekawe w swoich pracach obrał pseudonim szczeciński – Otto Julius Frauendorf. Po wojnie pracował dla Die Welt w Hamburgu, kierował też katedrą historii najnowszej. Napisał również biografie wielu postaci, przede wszystkim generałów i dowódców okresu II Wojny Światowej. Mieszkający niegdyś z rodzicami w sanatorium Arndta Walter Junior zmarł 4 października 1991 roku w Hamburgu. Jego książki można kupić do dziś.
Walter Görlitz senior zmarł prawdopodobnie w połowie lat trzydziestych, Walter junior w 1991 roku.

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!

Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Ostatnia aktualizacja 2 lata temu

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku lub podziel się postem ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Pola oznaczone * są wymagane

Historyczny Szczecin