Czy taki nagłówek może mieć coś wspólnego z historią Szczecina? Trochę tak 🙂 Bo trzymając w ręku zapisaną ponad 116 lat temu pocztówkę mamy na niej dedykację na temat urodzin oraz torebki właśnie! Kto kogo obdarował?
Kliknij i rozwiń spis treści
Załączona do opracowania pocztówka jest dość ciekawa, mimo że pokazuje typowy widok na dawne Wały Chrobrego (Hakenterrasse) z prostego powodu – istnieje na niej już opisywany dawniej Terrassenhotel, dziś nieistniejący. Post o nim znajduje się w bloczku niżej z dodatkowym odnośnikiem. Widzimy również jeszcze stojący stary Most Kłodny (Baumbrücke), jaki był drewniany. Nowy, który powstanie chwilę po wykonaniu tego kadru będzie już mostem stalowym, a także będzie po nim przejeżdżał tramwaj. Zarówno dawny Terrassenhotel, jak i nowy Most Kłodny nie przetrwa II Wojny Światowej. Pocztówka została wysłana 3 kwietnia 1908 roku. Budowa nowego mostu ruszyła rok wcześniej, a wspomniany hotel stał już kilka lat i wciąż pachniał nowością. Uwagę zwracają również wiaty znajdujące się przy nabrzeżu – część z nich służyła pasażerom lokalnej białej floty, pod innymi kryto od deszczu i słońca towary, jakie były albo sprzedawane do dalszego transportu, albo służyły za załadunek dla parowców. Również wojny nie przetrwa zabudowa w tle znajdująca się na Łasztowni.
Możemy zrobić “poof” z historii zapisanej na drugiej stronie kartki pocztowej – niestety dużym problemem jest nazwisko pani, która podpisała się pod dedykacją. Była to ciocia Martha Schulz. Nazwisko to jest bardzo bardzo bardzo popularne, a tym bardziej, że za dedykacją stoi kobieta, jej odnalezienie w dawnym Szczecinie może być niezwykle trudne. Możemy też podejrzewać, że pani Martha była turystką lub przyjechała do Szczecina w odwiedziny do rodziny, albo w podróży urodzinowej. Nawet dołożenie takich starań, jak próba odnalezienia jakiejkolwiek postaci o takim imieniu i nazwisku, jaka urodziła się w marcu lub kwietniu w Szczecinie lub była związana ze Szczecinem nie dała odpowiedzi kim pani Martha jest. Aleee…
Ciekawostką jest dedykacja (tłumaczenie niżej), która sugeruje, że mogła być tu przejazdem. W kartce wysłanej do dziewczyny ze swojej rodziny (określa ją w adresie popularnym ówcześnie zwrotem “panienka” Thea) pisze, że za 4 tygodnie wracają do “eiswerk”. To sugeruje możliwy zawód jej oraz jej męża – słowo eiswerk oznacza zakłady produkcji lub przetwórstwa lodu. Ciocia Martha pisze też, że nie może doczekać się powrotu, a wycieczka wypadła pomyślnie – mogła być w Szczecinie tylko turystką.
Jest połączenie z innym tematem!
Ciekawa sprawa, prawda?! 😉 Wątek, który czytasz posiada połączenie z innym, który był opisywany wcześniej lub później.
Tu poznasz wątek Terrassenhotel w innym miejscu historii!
Analiza dawnych kartek pocztowych jest trudna – tu serdeczne podziękowania dla Christiane (jej profil niżej), jaka pomogła w rozszyfrowaniu treści za kartką pocztową. Czasami trafimy na kogoś, kto tylko epizodycznie był w Szczecinie, a bywają historie spisane przez samych mieszkańców. Jeżeli kartka została wysłana do Szczecina lub ktoś się na niej podpisał i wysłał ją poza miasto, to mamy możliwość ustalenia kim był adresat lub nadawca. W wypadku tej kartki z widokiem na Wały Chrobrego (Hakenterrasse) z wczesnych początków XX wieku niestety mamy panią, jaka prawdopodobnie nie mieszkała w Szczecinie i wysłała kartkę do swojej małej Thea (They), od jakiej otrzymała wykonaną prawdopodobnie ręcznie torebkę, którą Martha otrzymała na urodziny. Jej nazwisko – Schulz – mocno utrudnia poszukiwania, nie tylko w samym Szczecinie, ale też bardzo mocno poza miastem. To jak szukać Nowaka albo Kowalskiego w Polsce 😉
Wszystkie informacje oraz detale znajdziesz na stronie Galerii Wspierających.
W imieniu redakcyjnego kiciucha dzięki za rozważenie wsparcia 💝
Wirtualna karma
Redakcyjny kiciuch i jego pełna miska- Twój kafelek w Galerii Wspierających jeżeli chcesz!
- Ranga "Mini Wspieracz" na Forum Dyskusyjnym
- Wirtualna piona! Dzięki takim ludziom jak Ty możemy opłacać licencje, serwer oraz domenę.
Na serwer
Koszty, licencje... 💝- Twój kafelek w Galerii Wspierających jeżeli chcesz!
- Ranga "Średni Wspieracz" na Forum Dyskusyjnym
- Podziękowania personalne na Grupie Facebook specjalnym postem
Zdecyduję samemu
Dzięki za 5 zł lub nawet 500 zł!- Twój kafelek w Galerii Wspierających jeżeli chcesz!
- Ranga "Wspieracz" na Forum Dyskusyjnym zależna od kwoty (Mini 50+, Średni 100+, Wielki 200 +)
- Podziękowania personalne na Grupie Facebook specjalnym postem przy wsparciu od 100 zł
Wycieczka wypadła nam pomyślnie, za 4 tygodnie wracamy do lodziarni. Hans i Erna po południu jeżdżą na rowerze, oboje właśnie wrócili z wycieczki. Jeszcze raz dziękuję i szczerze pozdrawiam.
Ciocia Marta Schulz
Treść pocztówki sugeruje nam, że pani Martha Schulz napisała kartkę do kogoś ze swojej rodziny – odebrała ją panienka (skrót frl, czyli niezamężna kobieta lub młoda dziewczyna) Thea Weyergang, żyjąca w Butsbach w Hesji. To liczące dziś 25000 mieszkańców miasto w centralno-wschodnich Niemczech. Niestety bazy genealogiczne milczą na temat postaci o dokładnie takim imieniu i nazwisku, ale co ciekawe nazwisko Weyergang pojawia się w Hesji wielokrotnie. Imię Thea jest też często używanym zdrobnieniem od imion Dorothea i Theodora, niestety ani jedno, ani drugie nie daje żadnych dodatkowych detali kim była odbiorczyni pocztówki ze Szczecina.
Widzę BŁĄD, mam sugestię!
Ostatnia aktualizacja 3 miesiące temu
Możesz zgłosić problem lub propozycję rozwinięcia guzikiem poniżej albo dołącz do nas na forum dyskusyjnym.
Twórca całego tego zamieszania na Szczecin Znany i Historyczny, grzebiący pod każdą przedwojenną cegłą w Szczecinie. Dreptus okolicznus, gatunek pospolity. Droniarz, miłośnik ciemnego piwa, tematyki II Wojny Światowej. Codziennie? Po prostu brodaty brzydal.
Zajrzyj w okolicę postu!
Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!
Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć “Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Kliknięcie w ikonę pokaże Ci miniaturę i tytuł.
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.