Wieża Gocławska / Bismarckturm

Wieża Bismarcka (Gocławska) i jej mniej znane projekty 

Koncepcja chyba trochę za "monumentalna"...

Wielu mieszkańców Szczecina lubi spacerować po lasach północy, a inni zaglądają pod Wieżę Gocławską lub dawniej Wieżę Bismarcka. Niewielu wie, że projekty na wieżę były różne. Wśród nich był ten, który rozrysował Hans Scharoun, a jaki zakładał na szczycie monumentu wielką postać.

Aktualną formę Wieży Gocławskiej znamy i widzimy po dziś dzień. To dzieło artysty nazwiskiem Wilhelm Kreis. Sam obiekt ku chwale kanclerza powstawał w Szczecinie w bólach, mimo że konkurs rozpisano w 1910 roku to dawni mieszkańcy na pełne otwarcie musieli czekać jeszcze kolejne lata. Okazuje się, że znane są rysunki przedstawiające projekty Wieży Bismarcka, nie tylko w takiej formie jaką znamy ją dziś… Sam Kreis zaprojektował w Niemczech kilka takich wież, ale ta szczecińska była projektem bardzo dużym. Wzorowana była na grobowcu Teodoryka Wielkiego w Rawennie. Jednak czy dzisiejsza forma wieży jest jedyną Wam znaną? 😉 W tym poście pokażę Wam nieco inny projekt, w mojej ocenie jest najbardziej monumentalny ze wszystkich, a jaki trochę nie zdobył rozgłosu. Autorem załączonego rysunku jest pan o bardzo długim nazwisku Bernhard Hans Henry Scharoun, w skrócie nazywany Hansem Scharoun. Należy do tzw. pokolenia przemian – urodzony w 1893, zmarł w 1972 roku.

Za swojego życia widział niemal wszystkie najważniejsze przemiany ostatnich ponad 100 lat – niemieckich cesarzy, ich upadek, I Wojnę Światową, rewolucję technologiczną, wielki kryzys, II Wojnę Światową, dwa podziały nowych światów jakie nastąpiły po wielkich konfliktach. Swoje dzieciństwo miał w czasach książąt, królów, cesarzy i imperiów. Zmarł już w znanej nam niemal dziś Europie. Był przedwojennym profesorem Akademii Sztuki i Rzemiosła we Wrocławiu. Po wojnie z racji swojego sprzeciwu dla wcześniejszej architektury i wizji Adolfa został kierownikiem odbudowy Berlina.
Dużą ciekawostką historyczną jest fakt, że Hans Scharoun ma swój skwer we Wrocławiu. Jak widzicie nawet Niemcy mają czasami swoje miejsce w polskich miastach… Gdyby jego projekt został zrealizowany pomnik Bismarcka byłby prawdopodobnie największym w Niemczech, a na miejscu winnic Gocławia zamiast aktualnej okrągłej wieży stałyby schody z mającym „na oko” 40 metrów monumentem. Wątpię, by taka forma przetrwała wojnę, ale w sumie widzieć taki pomnik z Odry, na wzgórzu, wystający nad drzewa to byłoby coś. Dziś raczej nie bylibyśmy z niego dumni – miejsca pamięci Bismarcka w ogromnej większości nie przetrwały, co jedni uznają za sprawiedliwość dziejową, a inni wolą ocalałe miejsca jego pamięci po prostu zmieniać na inne – tak stało się z szczecińską Wieżą Bismarcka, którą dziś nazywamy Wieżą Gocławską.

Widzę BŁĄD, mam sugestię!
Ostatnia aktualizacja 1 rok temu
Możesz zgłosić problem lub propozycję rozwinięcia guzikiem poniżej lub dołącz do nas na forum dyskusyjnym. 

Zajrzyj w okolicę postu!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!

Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Kliknięcie w ikonę pokaże Ci miniaturę i tytuł.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone * są wymagane

Historyczny Szczecin