A gdyby nigdy nie została zburzona

Animacja modelu nieistniejącej Wieży Quistorpa- Quistorpturm. Jak wyglądałaby dzisiaj lub po odbudowie? Odkryjcie wirtualnie tą historię. Zapraszam na spacer i do wnętrz w animowanej formie z historycznym podkładem muzycznym, wiosną i zimą!

Ten szczególnie mi bliski z racji niedawnych obchodów 200-letniej rocznicy urodzin Johannesa Quistorpa. Praca nad tym filmem to znacznie więcej niż tylko budowa modelu 3d, model był bardzo wymagający i zawierał kolosalną ilość szczegółów, prace rozpoczęłam już wiosną 2022. Niewiadomą był wygląd wieży w środku. Dysponowałam materiałami z Archiwum Państwowego i dużą ilością zdjęć i pocztówek. Niestety nie wiemy prawie nic o wnętrzach. Z pomocą przychodzi opracowanie na temat wieży Quistorpa Damiana Kolasy, skąd znamy przynajmniej z opisów wieżę od środka. Na dolę kawiarnia, na piętrze sala pamięci poświęcona ojcu fundatora. W lesie Eckerberg, na najwyższym wzniesieniu wzgórza, na początku XX wieku wybudowano 45-metrową wieżę widokową, poświęconą lokalnemu filantropowi i radcy handlowemu Johannesowi Quistorpowi (1822-1899). Pomnik, został zaprojektowany przez Franza Schwechtena, architekta i królewskiego radcę budowlanego. Podstawa budowli, założona została na rzucie sześciobocznego rdzenia, który otoczony został zewnętrznymi, sześcioma bokami. Dłuższy bok budowli , stanowi podłużna sala z pięciobocznym obejściem od północy. Podwyższony cokół wykonany został w swojej wewnętrznej strukturze z betonu, którego ściany zostały oblicowane sztucznym kamieniem. Zewnętrzne ściany zostały obłożono granitowymi ciosami, łączonymi wypukłą spoiną, Ceglany trzon wieży, składał się z dwóch nałożonych na siebie cylindrów: szerszego oraz węższego. Masywne ściany północne rozdzielono arkadami, które podparto graniowymi kolumnami od zewnątrz. Tym samym uzyskano po trzy otwory okienne, zamknięte łukiem odcinkowym.

Każda z powierzchni, w narożach została oddzielona szkarpami. Frontową część również rozdzielono arkadami, które utworzyły dwa przeprucia. Arkady oddzielają parzyste kolumienki. Dokładny wystrój wnętrza wieży widokowej nie jest znany. Analizując obecny stan zachowania i odnajdując pewne analogie do obiektów o podobnym przeznaczeniu, można założyć, że w przyziemiu znajdowała się restauracja, o czym mogą świadczyć kolorowe płytki cementowe, oraz fragmentarycznie zachowana instalacja elektryczna. Zupełnie inne przeznaczenie tej części, nazywanej nie przypadkowo salą wystawienniczą, obrazuje zeszyt „Architektonische Rundschau”, w którym opisano iż w sklepionym obejściu znajdowały się różne modele, maszyny, rysunki, itp. obiekty, świadczące o potędze Quistorpów. Otwory okienne w sali wystawienniczej, uzupełnione były oszkleniem artystycznym, rozdzielonym granitowymi półkolumienkami. W centralnej wnęce, podłużnego korytarza, umieszczono kamienny blok z inskrypcją (o wym. 2 x 0,96 x 0,30 m), który niegdyś przytwierdzony był do ściany. Na zachowanym fragmencie, uwidacznia się prostokątne, płytkie wgłębienie, na którym prawdopodobnie zamocowano płytę z niezidentyfikowanym przedstawieniem. Poniżej umieszczono napis Martin Quistorp 1860-1929.

Filmikowi towarzyszy muzyka jaką ówcześnie słuchali Szczecinianie, ba są to nawet szczecińscy twórcy. Wykorzystano fragmenty nagrań:
Carl Loewe “Tom der Reimer” w wykonaniu Hermana Prey’a
Leon Jessel “Das Schwarzwaldmadel” Black Forest Maiden: Muß Denn Die Lieb´Stets Tragödie Sein
 
Powyższy opis pochodzi zabytku pochodzi z pracy magisterskiej Damiana Kolasy “Zagospodarowanie terenu Parku Leśnego Arkońskiego (Eckerberger Wald) w Szczecinie w kontekście historycznym i konserwatorskim” , któremu bardzo dziękuje za wszelkie pomoce i konsultacje przy tym filmie.
Jeśli coś do końca się nie zgadza, okażcie wyrozumiałość. Sprzęt i szczegółowość oraz prawidłowe wstrzelenie się w prawdę nie zawsze towarzyszą przy tworzeniu takiej animacji.
 
Wykonanie animacji: Anna Koc

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!

Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku!

Dodaj komentarz

Pola oznaczone * są wymagane

Historyczny Szczecin