Dziś, po 80 latach od II Wojny Światowej wiele starych domków uległo "zlaniu się" z otoczeniem. Kiedy były budowane stały samotnie lub miały sporo wolnej przestrzeni. Dzisiaj zabudowa zagęściła się i bywa, że zauważenie starych domków jest dużo trudniejsze - jeden z nich mijamy przy ulicy Wilczej. Powstał krótko przed wojną i należał do pani, która prowadziła sklepik bliżej centrum miasta.
Kliknij i rozwiń spis treści
Dzisiaj ulica Wilcza jest popularną trasą północ-południe, która łączy Przyjaciół Żołnierza, Komuny Paryskiej oraz Obotrycką z południem miasta – ulicą Sczanieckiej, Gontyny i dalej do Matejki. Przy górce po zachodniej stronie stoi ukryty pod drzewami przedwojenny mały domek. Większość mieszkańców, która mija ten budynek w drodze do szkoły, do domu lub do pracy nie dostrzega, że powstał przed wojną – nie rzuca się mocno z ulicy, stojąc nieco nad chodnikiem, na górce. Jest też nieco mniejszy od otaczających ten domek innych budynków, których część powstałą po wojnie. Gdzie się znajduje numer Wilcza 4? Po zachodniej stronie odcinka między kładką dla pieszych, a zjazdem w Jarogniewa, czyli przed skrzyżowaniem z Rugiańską. Niewielu mieszkańców wie, że Wilcza ma dwie odnogi – jedną główną i jedną poboczną. Główna przebiega asfaltową ruchliwą ulicą, a druga znajduje się od wewnętrznej strony osiedla i jest to wąski dojazd do tyłów domów – są tam dojazdy do garaży i główne wejścia do części z budynków. Domek Wilcza 4 wyróżnia się wśród innych kształtem i dawnymi delikatnymi zdobieniami, jednak według zdjęć Google z 2019 roku wciąż ówcześnie wymagał remontu. Za budynkiem kryje się pani, która przed wojną prowadziła sklepik kolonialny.
Pani Ida Heise wprowadziła się do opisywanego domku dopiero pod koniec lat trzydziestych. Przez wiele lat prowadziła sklep kolonialny przy dawnej Münzstraße 7. Dzisiaj to ulica Radogoska 7. Kamienica stoi do dziś, a nawet posiada charakterystyczną pozostałość po sklepie znajdującym się na parterze. Jej nazwisko rodowe poznajemy w księdze z 1930 roku oraz wcześniej, gdy już wtedy występuje jako wdowa – była to Ida Heise z domu Lüdtke, która od kilkunastu lat (przed 1943) prowadziła swój sklepik kolonialny pod opisanym wyżej adresem. W połowie lat dwudziestych po sąsiedzku do jej późniejszego sklepu – pod numerem Münzstraße 16 / Radogoska 16 – żył kowal Otto Heise. Jednak to może być ślepy cel. Niestety nie udało mi się ustalić jej dokładnych losów i relacji rodzinnych. Pani Ida po raz pojawia się pod numerem 7 w księdze adresowej z 1926 roku (czyli rok wcześniej), również pojawi się pod numerem 9 jeszcze pracownik portu Walter Heise – niestety, nie odnalazłem żadnych relacji, czy była to rodzina. Jednak skoro pani Ida pojawia się jako wdowa w 1926 roku, a Walter i Otto żyją jeszcze wiele lat, ta nie mogła być żoną któregoś z nich.
Jej domek przy dzisiejszym adresie Wilcza 4, a dawnym Fuchsbergweg 4 powstaje prawdopodobnie w 1937 roku, kiedy dawne ogrody leżące po tej stronie traktu łączącego północ z południem zostają przydzielone do ulicy i podzielone na parcele pod budowę. Prócz niej w domku początkowo nazywanym od jej nazwiska Heise’sches Haus mieszka jeszcze pan Gustav Kiesel, sekretarz miejski. Gdy chwilę przed II Wojną Światową ulica Wilcza (Fuchsbergweg) otrzyma numerację, a domek otrzyma numer 4 wprowadzi się tu jeszcze doktor prawa i w okresie wojny radca okręgowy Walter Habenicht. W ostatniej księdze z 1943 roku wymienieni mieszkańcy dalej są przypisani, ale pojawi się jeszcze kolejna postać – wdowa Erna Kersten.
Na tej stronie nie ma reklam, treści sponsorowanych, płatnych ani irytujących okien. Wysokiej jakości zdjęcia, grafiki, serwer, domenę i licencje utrzymujemy wyłącznie z Waszych wpłat.
Wszystkie informacje oraz detale znajdziesz na stronie Galerii Wspierających.
W imieniu redakcyjnego kiciucha dzięki za rozważenie wsparcia 💝
Wirtualna karma
Redakcyjny kiciuch i jego pełna miska- Twój kafelek w Galerii Wspierających jeżeli chcesz!
- Ranga "Mini Wspieracz" na Forum Dyskusyjnym
- Wirtualna piona! Dzięki takim ludziom jak Ty możemy opłacać licencje, serwer oraz domenę.
Na serwer
Koszty, licencje... 💝- Twój kafelek w Galerii Wspierających jeżeli chcesz!
- Ranga "Średni Wspieracz" na Forum Dyskusyjnym
- Podziękowania personalne na Grupie Facebook specjalnym postem
Zdecyduję samemu
Dzięki za 5 zł lub nawet 500 zł!- Twój kafelek w Galerii Wspierających jeżeli chcesz!
- Ranga "Wspieracz" na Forum Dyskusyjnym zależna od kwoty (Mini 50+, Średni 100+, Wielki 200 +)
- Podziękowania personalne na Grupie Facebook specjalnym postem przy wsparciu od 100 zł
Kto żył w budynku po wojnie? To niestety klasycznie skrywa łuna ochrony danych osobowych – ludzie ci wciąż mogą żyć i niekoniecznie chcieć, by ich imiona i nazwiska były podawane. Takich samotnych starych domków jest tutaj więcej. Niestety nie wszystkie budynki, jakie istniały w okolicy przetrwały do dzisiaj – obszar na wschód w stronę Odry został mocno zniszczony w trakcie II Wojny Światowej. Szczecin wciąż jest pełen najróżniejszych sekretów, jakich do tej pory nie opracowano i nie opisano – przykładem południowo zachodni narożnik skrzyżowania Obotrycka –Wilcza – Przyjaciół Żołnierza. Dziś znajduje się tam (2024) parking dla samochodów. Dawniej znajdował się budynek nawet nieco większy niż sąsiednia szkoła po drugiej stronie ulicy – dzisiejsza SP 18 przy Komuny Paryskiej. Zaś obok niej od strony głównego skrzyżowania stał niewielki dom. Wciąż jest cała masa sekretów, które nie były opisywane – poszukiwania ich możesz rozpocząć od mapy lokalizacji poniżej.
Widzę BŁĄD, mam sugestię!
Ostatnia aktualizacja 8 miesięcy temu
Możesz zgłosić problem lub propozycję rozwinięcia guzikiem poniżej albo dołącz do nas na forum dyskusyjnym.
Twórca całego tego zamieszania na Szczecin Znany i Historyczny, grzebiący pod każdą przedwojenną cegłą w Szczecinie. Dreptus okolicznus, gatunek pospolity. Droniarz, miłośnik ciemnego piwa, tematyki II Wojny Światowej. Codziennie? Po prostu brodaty brzydal.
Zajrzyj w okolicę postu!
Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!
Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć “Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Kliknięcie w ikonę pokaże Ci miniaturę i tytuł.
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.