Kamieniczka przy Wojska Polskiego 124 przeszła niedawno remont. Zawsze rzuca się w oczy tą swoją drobnością w stosunku do dalszego ciągu zabudowy. Niektórzy pamiętają jej okolicę wspominając kwiaciarnię lub stację benzynową.
Kliknij i rozwiń spis treści
Rzadko zdarza się taka sytuacja, gdzie budynek w mieście jest przez wiele dekad własnością jednego człowieka, a następnie jego żony. Mieszkańcy Szczecina (wszak są Polakami) lubią narzekać. Kiedy jakiś stary budynek o wartości zabytkowej idzie do rozbiórki to ruch jest ogromny wokół tematu. Jednak, kiedy taki obiekt przechodzi remont to gdzieś taka informacja „wpada” i po chwili „wypada”, jak przez pustkę. Przykładem jest opisywana kamieniczka Wojska Polskiego 124 stojąca tuż obok skrzyżowania z Maksyma Gorkiego. Jeszcze kilka lat temu (w 2021 roku) wyglądała paskudnie. W rogi wchodził grzyb, odpadała elewacja, a i samo otoczenie nie należało do ładnych – przerdzewiała latarnia, krzywy chodnik. Dzisiaj nie tylko ta kamieniczka, ale i sąsiednia większa jest wyremontowana.
Obok przebiega linia tramwajowa, a ten odcinek Wojska Polskiego ma duże natężenie ruchu – mieszkańcy mijają opisywaną kamieniczkę bezinteresownie, chociaż wielu musiało zauważyć, że w końcu przeszła remont. Obok znajduje się doklejony pawilon z kwiaciarnią, a trójkątny narożnik z Gorkiego kiedyś stanowiła stacja benzynowa. Okazuje się, że historia tego miejsca jest dużo bogatsza – chwilę przed wojną oraz w trakcie również istniało tu ogrodnictwo na zapleczu, a na narożniku też stała stacja benzynowa, tylko przedwojenna 🙂 Z reguły „nazywam” kamienice lub budynki od imienia pierwszego właściciela, tutaj jednak pierwsze nazwisko było przypisane od adresu dość krótko – niemal 50 lat był to pan Kunz oraz później jego żona.
Carl Klentz
Numeracja Wojska Polskiego zmieniła się kilka razy – w latach siedemdziesiątych XIX wieku parcela, na której do dziś stoi kamieniczka była zwykłym domem i posiadała adres Falkenwalderstraße 60. Dom otrzymuje ten numer pod koniec lat siedemdziesiątych XIX wieku, ale już krótko później zmienia się numer ponownie. Ówczesny Falkenwalderstraße 81 (a po kolejnej zmianie 150 i 124) posiadał budowlaniec zajmujący się instalacjami gazowymi i wodnymi Carl Klentz. Co ciekawe… kilkanaście lat po nim budynek przejmie człowiek o podobnym zawodzie i dość podobnym nazwisku 😉
Ot taki „twist” historii. Niestety nie udało mi się znaleźć żadnych informacji na jego temat poza bardzo ciekawym detalem – po nim na chwilkę budynek przejmie mistrz stolarski, pan Schultz, już w 1882 roku. Zaś pan Carl Klentz występuje z całą swoją rodziną, mając podane ostatnie miejsce zamieszkania „Stettin” będąc pasażerem pokładzie statku płynącego do USA. Możliwe, że wyemigrował 28 września 1881 roku, a urodził się około 1836 roku. Jego rodziną była Caroline, Olga i Paul. Zgadzałoby się to z tym, że nazwisko Klentz znika z szczecińskich ksiąg adresowych akurat w kolejnym roku.
Gustav Ramlow
W pierwszych księgach obejmujących adres pojawia się pan Gustav Ramlow, po którym następnie pojawia się wdowa, pani Henriette Ramlow z domu Kutzer. Rodzina ta bezpośrednio nie mieszkała pod posiadanym przez siebie adresem, jej członkowie mieszkali w Grabow (Grabowo), wcześniej w centrum miasta. Budynek pod dawnym (przed zmianą numeracji) adresem Falkenwalderstraße 81 (dziś Wojska Polskiego 124) przez wiele lat do momentu objęcia budynku przez poniższego zamieszkiwało wiele różnych osób – od handlarzy, po stolarzy. Gustav Ramlow urodził się około 1824 roku, a zmarł 3 maja 1893 roku w Szczecinie, już po sprzedaży kamieniczki. Nim ta przeszła w ręce nowego właściciela na parterze działał pan Berthold, kupiec zajmujący się produkcją wina, a także przez krótki czas żył tam pan Schultz, poprzedni właściciel, mistrz stolarski.
Friedrich Wilhelm Kunz
W momencie, gdy powstawała jego kamieniczka był już człowiekiem w sile wieku. Friedrich Wilhelm Kunz urodził się około 1847 roku w miasteczku Wartenberg, w południowych Niemczech. Po przeniesieniu się do Szczecina swoje mieszkanie miał pod dawną Große Wollweberstraße 8, na parterze prowadził swój biznes, a mieszkał na I piętrze. Na dzisiejsze? To ulica Tkacka. Kim był dokładnie? Budowlańcem zajmującym się wodociągami oraz kanalizacją. Raczej był lub pochodził z majętnej rodziny – mimo, że był lekko po trzydziestce już był właścicielem mieszkania, a nie najmującym. Przeniósł się do kamienicy kupując ją na własność około 1890 roku, stale niemal do końca życia mając swój biznes na Tkackiej. Z czasem przechodzi na emeryturę. Umiera 9 stycznia 1927 roku w wieku 80 lat, w swojej kamieniczce o dawnym adresie (ówczesna numeracja) Falkenwalderstraße 81, czyli późniejszej 124 i również powojennej Wojska Polskiego 124.
Na tej stronie nie ma reklam, treści sponsorowanych, płatnych ani irytujących okien. Wysokiej jakości zdjęcia, grafiki, serwer, domenę i licencje utrzymujemy wyłącznie z Waszych wpłat.
Wszystkie informacje oraz detale znajdziesz na stronie Galerii Wspierających.
W imieniu redakcyjnego kiciucha dzięki za rozważenie wsparcia 💝
Wirtualna karma
Redakcyjny kiciuch i jego pełna miska- Twój kafelek w Galerii Wspierających jeżeli chcesz!
- Ranga "Mini Wspieracz" na Forum Dyskusyjnym
- Wirtualna piona! Dzięki takim ludziom jak Ty możemy opłacać licencje, serwer oraz domenę.
Na serwer
Koszty, licencje... 💝- Twój kafelek w Galerii Wspierających jeżeli chcesz!
- Ranga "Średni Wspieracz" na Forum Dyskusyjnym
- Podziękowania personalne na Grupie Facebook specjalnym postem
Zdecyduję samemu
Dzięki za 5 zł lub nawet 500 zł!- Twój kafelek w Galerii Wspierających jeżeli chcesz!
- Ranga "Wspieracz" na Forum Dyskusyjnym zależna od kwoty (Mini 50+, Średni 100+, Wielki 200 +)
- Podziękowania personalne na Grupie Facebook specjalnym postem przy wsparciu od 100 zł
Można nieco z przymrużeniem oka napisać, że żona Mathilde Kunz z domu Ritzow „zdążyła”. Istnieje szansa, że spoczęła u boku męża na krótko przed tym, gdy dawny Stettin stał się Szczecinem. Mało prawdopodobne, by ich grób przetrwał do dziś. Pani Mathilde zmarła 6 września 1944 roku o godzinie 6:30 w swoim mieszkaniu, czyli w opisywanej kamieniczce o dzisiejszym adresie Wojska Polskiego 124. Tradycyjnie dzięki aktowi zgonu odnajdujemy wiele detali na jej temat. Była rodowitą szczecinianką, która urodziła się w pamiętającym jeszcze fortecę Szczecinie 22 listopada 1855 roku. Jej ojcem był kupiec Karl Ritzow, a matką… również… Mathilde Ritzow, z domu Erhard. W Szczecinie zmarł syn małżeństwa, w wieku 26 lat, 19 lutego 1901 roku, Friedrich Wilhelm Kunz. Urodził się 4 maja 1876 roku w Szczecinie, a rodzina żyła ówcześnie na starym mieście. Znaną dla kart historii była również córka – Dorothea Wilhelmine Erika Kunz, która urodziła się 24 kwietnia 1894 roku w opisywanej kamieniczce. W wieku 20 lat wzięła ślub, 4 listopada 1916 roku, a mężem został Walter Albert Wilhelm Grunicke. Warto dodać, że pan Kunz był właścicielem adresu 81 (opisywanego) i sąsiedniego 80a.
Ciekawostki o adresie Wojska Polskiego 124
W okolicy wybuchu II Wojny Światowej oraz w trakcie na parterze kamienicy pojawia się działalność, z jaką budynek przez wiele lat był związany również niedawno – pan Werner Grap miał tu na zapleczu ogrodnictwo. Poznajemy też przedsiębiorcę, który pojawia się nie jeden raz i nie w jednym miejscu odnośnie stacji benzynowej. Przypisany do niej był pan Karl Piepenhagen. Po II Wojnie Światowej stacja benzynowa również tutaj działała i zniknęła przed 2011 rokiem. Aktualnie (2024) teren ten stanowi niewielki „pseudo-skwer”. Idealne miejsce na park kieszonkowy. Kamienica przeszła remont po 2021 roku, podobnie jak sąsiednia w kierunku północnym.
Widzę BŁĄD, mam sugestię!
Ostatnia aktualizacja 3 miesiące temu
Możesz zgłosić problem lub propozycję rozwinięcia guzikiem poniżej albo dołącz do nas na forum dyskusyjnym.
Twórca całego tego zamieszania na Szczecin Znany i Historyczny, grzebiący pod każdą przedwojenną cegłą w Szczecinie. Dreptus okolicznus, gatunek pospolity. Droniarz, miłośnik ciemnego piwa, tematyki II Wojny Światowej. Codziennie? Po prostu brodaty brzydal.
Zajrzyj w okolicę postu!
Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!
Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Kliknięcie w ikonę pokaże Ci miniaturę i tytuł.
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.