Obok mamy jedną z głównych ulic miasta - Wojska Polskiego w stronę Głębokiego i Pilchowa, a jednak na opisywanej dziś uliczce zobaczyć jadący samochód to rzadkie "wydarzenie". Wokół masa drzew, spacerowiczów. Mimo tego mamy stąd rzut beretem do centrum!
Szczecińskie Pogodno to chyba jedna z najładniejszych części miasta – stary klimat, wille, zieleń, w niektórych miejscach albo dawne brukowane uliczki, albo stylizowane. W dawnym Neu Westend znajduje się również Plac Jakuba Wujka, dawny Johannes Platz od imienia znanego Johannesa Quistorpa. Ten okrągły “dołek” z masą zieleni, placem zabaw i ławeczkami delikatnie nawiązuje do innego Westendu – berlińskiego – w którym znajduje się Branitzer Platz. Dla osób, które w Szczecinie nie bywają albo nie mieszkają w pobliżu Placu Jakuba Wujka warto napisać, że ten skwer został niedawno wyremontowany – są schodki, zjazd na plac dla wózków i niepełnosprawnych, zjeżdżalnia dla dzieci (nie po schodach!) oraz ułożono kostkę. Do tego są wyniesione brukowane skrzyżowania, blokady zabezpieczające przed wjazdem na plac oraz barierki, kosze i słupy utrzymane w stylizowany stary sposób. Jednak tematem głównym tego postu będzie uliczka odchodząca od placu.
Na powyższej fotografii widzimy jedną z willę tzw. Neu Westend, która znajduje się do dziś przy ulicy Bałuckiego, dawnej Grillparzerweg. Niestety, posiadacz budynku zgłosił prawdopodobnie do firmy Google apel o ocenzurowanie budynku na Google Earth. No cóż, ma do tego prawo jednak cały widok ulicy z perspektywy przejazdu za pomocą Google Earth jest przez to “mocno” zaburzony. Wykonaną w 201 roku fotografię willi znajdziemy za to na Wikipedii pod tym adresem. Architektem budynku był znany w Szczecinie Adolf Thesmacher, urodzony w 1880 roku, zmarły w 1948 w Bremie. Wśród jego dzieł znajdziemy różne wille Pogodna, ale również budynek dzisiejszego Teatru Polskiego (stara część) oraz dwa kościoły – św. Rodziny oraz św. Andrzeja Boboli. Z gmachów reprezentacyjnych Thesmachera znajdziemy między innymi budynki przy małopolskiej, a z przemysłowych obiekty papierni (dawnego Feldmühle) na Skolwinie i wieżę koksowni na Pomorzanach.
Georg Rohrbeck, właściciel willi
Obiekt wybudowano w latach dwudziestych XX wieku dla kupca, który nazywał się Georg Rohrbeck. Jego nazwisko zapisywano zarówno z końcówką ck, jak i samym k – Rohrbek. Początkowo adres pod którym mieszkał miał inny numer – była to Grillparzerweg 36. Okazały budynek powstał między 1911 i 1912 rokiem, mając wokół spory ogród oraz masywny betonowy zdobiony murek od strony ulicy. Przed wojną willa nazywana była też “Landhaus Rohrbeck“. Zmiana numeracji ulicy następuje przed 1930 rokiem, gdy pan Georg występuje już pod adresem Greillparzerweg 5, czyli pod dzisiejszą Bałuckiego 5.
Pan Georg Rohrbeck nie dożyje końca II Wojny Światowej oraz czasów, gdy będzie musiał opuścić swoją willę, a także miasto w którym przez dekady prowadził swój biznes. Bohater tego postu prawdopodobnie umiera w 1938 roku, gdy znika z ksiąg, a pod jego nazwiskiem pojawia się wdowa, pani Gertrud Rohrbeck. Możemy podejrzewać, że wyprowadza się z mieszkania męża przy dzisiejszej Bałuckiego. Rok przed wybuchem wojny pani Gertrud mieszka przy dawnej Gustav-Freytag-Weg 11. To dosłownie obok. W dzisiejszym Szczecinie jest to ulica Biskupa Ignacego Krasickiego, po drugiej stronie Placu Jakuba Wujka, równolegle do Wojska Polskiego.
Ta urocza willa, nieco w innym stylu i bardziej “wysoka” stoi do dziś przy tym samym adresie – Krasickiego 11. Do dziś zachowały się w niej piękne wsporniki dachu oraz drewniane zdobienia, jest lekko skryta pod przydrożnym platanem. Pani Gertrud występuje w ostatniej księdze adresowej z 1943 roku mieszkając dalej przy Krasickiego – można podejrzewać, że dożyła końca II Wojny Światowej oraz czasu opuszczania miasta przez dawnych mieszkańców.
Twórca całego tego zamieszania na Szczecin Znany i Historyczny, grzebiący pod każdą przedwojenną cegłą w Szczecinie. Dreptus okolicznus, gatunek pospolity. Droniarz, miłośnik ciemnego piwa, tematyki II Wojny Światowej. Codziennie? Po prostu brodaty brzydal.
Zajrzyj w okolicę!
Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!
Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć “Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
Poprawka?
Kliknij i daj znać!
Ostatnia aktualizacja 2 lata temu
Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook “Szczecin Znany i Historyczny” klikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!
Post na FB
Skomentuj na Facebooku lub podziel się postem ze znajomymi!