Jeszcze 30 lat temu, gdyby w Szczecinie pojawiał się prezydent kraju, to właśnie z tej willi mogłyby zapadać decyzje o jego ochronie - działał tu do 29 czerwca 2002 roku Urząd Ochrony Państwa, oddział szczeciński. Dziś willę zajmuje Urząd Dozoru Technicznego.
Zakładając konto na forum otrzymasz dodatkowe opcje
Wille stojące w okolicach „starego” Pogodna są szczecinianom znane – inne stoją w nieco odleglejszych miejscach, a moje ulubione „zagłębie” willowe, chociaż niewielkie, znajduje się przy ulicy Wincentego Pola. Żyli tam ciekawi, bogaci i znani w dawnym Szczecinie ludzie. W jednym z domków, który stoi do dziś zmarł przesławny przedwojenny konserwator zabytków, publicysta historyczny i postać, jakiej nagrobek ostał się do dzisiaj na Cmentarzu Centralnym – pozostałe posty z tej ulicy można znaleźć albo w kategorii (u góry na tle) albo na dole na mapie historycznej. Dzisiaj zajrzymy do willi o adresie Wincentego Pola 2b, jaka stoi na narożniku z Kochanowskiego, nieco głębiej od linii ulicy oraz otoczona jest kamerami i murem. Dlaczego? Znajdował się tam kiedyś Urząd Ochrony Państwa, a dziś (2024) działa tu Urząd Dozoru Technicznego – Oddział w Szczecinie. Z racji, że to budynek „rządowy” fotografii dzisiejszych i własnych na „wszelki wypadek” nie robię – do galerii załączę dostępne w Google Maps. Adres budynku nie zmienił się od momentu budowy, a willa powstała około 1924 dla bogatego majora na emeryturze, który prawdopodobnie w Szczecinie tylko bywał. Jego rodzina pochodziła spod Pyrzyc, on również. W jego imieniu willą zarządzała inna postać, o jakiej poniżej. Aktualnie (2024) budynek jest odremontowany, w bardzo dobrym stanie oraz sąsiaduje z innymi remontowanymi starymi willami, które były już opisywane – za przykład willa pod numerem 2a.
Dziękujemy za WASZE wsparcie! 💝
Właścicielem willi był major Hans Wilhelm Paul von Schöning, który przed księgą adresową z 1925 roku nie pojawia się w Szczecinie. Możliwe, że willa służyła mu jako miejsce wypoczynku albo posiadłość w większym mieście. Z początku właścicielem nieruchomości Lindenhoferweg 2b / Wincentego Pola 2b była firma rodzinna, a zarządcą był syn głównej postaci – młody ówcześnie Otto Konrad Heinrich von Schöning. Zarówno młody Otto, jak i jego ojciec major (na emeryturze) Hans nie byli stałymi mieszkańcami Szczecina, chociaż pojawiają się jako przypisani w księgach. W okolicy roku budowy w willi żył i pracował mechanik samochodowy i dozorca budynku Erich Bergmann, a także doktor z praktyką medyczną Hans Ludwig Borck, jaki miał też swój adres pod dawną Paradeplatz 22 (dziś Niepodległości). Ci panowie nie pojawiają się kilka lat po budowie, ale regularnie powracają.
W imieniu rodziny willą krótko po jej budowie zarządzał ogrodnik, pan Gustav Neitzel, zaś pokoje wykorzystywał kolejny syn Hansa – Wilhelm Friedrich August Paul Von Schoening – był urzędnikiem. W drugiej połowie lat dwudziestych pełnym właścicielem będzie już Hans, a zarządcą w jego imieniu służący Kurt Hänsel. Mieszkańcy willi zmieniali się bardzo dynamicznie, podobnie jak zarządcy, bo już w 1928 roku willą włada sam Hans von Schöning, a żyją tam wg księgi z 1929 roku również nauczycielka Frieda Marris oraz nauczyciel w tematach rolnictwa doktor Ernst Schaefer. Na początku lat trzydziestych XX wieku willa Lindenhoferweg 2b / Wincentego Pola 2b stoi albo pusta, albo żyje w niej jedynie major Hans von Schöning. Jednak przed 1935 rokiem powraca doktor Borck, a dozorcą willi zostaje rusznikarz Leopold Schaltinat. W połowie lat trzydziestych właściciel budynku prawdopodobnie znika z szczecińskich ksiąg, ale willa pozostaje we własności rodziny – mieszka tu dalej wspomniany kierowca pan Bergmann oraz lekarz Borck. Przed II Wojną Światową willa wraca w posiadanie syna majora Hansa von Schöning – Otto – zaś zarządcą zostaje kupiec i budowlaniec Karl Falkenthal. Do pana Bergmann „doprowadzi” się jeszcze dyrektor Kurt Mix, a panowie będą dopisani do willi do ostatniej księgi z 1943 roku.
Przejdźmy do głównej postaci stojącej za budynkiem.
Major Hans Wilhelm Paul von Schöning
Według baz genealogicznych urodził się w Pyrzycach, jednak akt ślubu podaje dokładną lokalizację – 17 sierpnia 1864 roku w dawnej wsi Sallentin Kreis Pyritz, dziś to Żalęcino, na północny wschód od Pyrzyc. Jego ojcem był Wilhelm Ludwig von Schöning, matką Pauline Marie Amalie Wilde. Jego żoną 1 czerwca 1897 roku zostaje pochodząca z Berlina pani Else Anna Marie von Saldern, której co ciekawe matka pochodziła z rodu von Wedel. Według baz genealogicznych ślub mógł wziąć też 3 września 1889 roku, jednak akt ślubu w dokumencie podaje inną datę.
Ojciec Hansa zmarł 10 maja 1902 roku w Stargardzie i jest znana jego fotografia (patrz galeria) oraz, co ciekawe był właścicielem ziemskim, podporucznikiem armii pruskiej oraz kawalerem zakonu joannitów. Z małżeństwa urodziła się pokaźna grupa dzieci – Vera, Gertrud, Hedwig, Otto Konrad, Wilhelm Christian oraz Karl Hans Edmund. Wymieniony ostatni syn zmarł w 1993 roku. Prawdopodobnie Hans wziął również rozwód i ożenił się ponownie. Według kilku źródeł Hans Wilhelm Paul von Schöning mógł opuścić Szczecin lub jedynie być właścicielem willi, którą zarządzał wymieniony wyżej zarządca – sam Hans zmarł 4 lutego 1945 roku w dawnym Muscherin Kreis Pyritz, dziś to wieś Moskrzyn, zaledwie kilka kilometrów na południowy wschód od wsi Żalęcino, w jakiej się urodził.
Widzę BŁĄD, mam sugestię!
Ostatnia aktualizacja 12 miesięcy temu
Możesz zgłosić problem lub propozycję rozwinięcia guzikiem poniżej albo dołącz do nas na forum dyskusyjnym.
Twórca całego tego zamieszania na Szczecin Znany i Historyczny, grzebiący pod każdą przedwojenną cegłą w Szczecinie. Dreptus okolicznus, gatunek pospolity. Droniarz, miłośnik ciemnego piwa, tematyki II Wojny Światowej. Codziennie? Po prostu brodaty brzydal.
Zajrzyj w okolicę postu!
Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!
Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Kliknięcie w ikonę pokaże Ci miniaturę i tytuł.
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.