Wincentego Pola / Lindenhoferweg

Wincentego Pola 2b, dawna willa majora von Schöning 

W razie przyjazdu oficjeli...

Jeszcze 30 lat temu, gdyby w Szczecinie pojawiał się prezydent kraju, to właśnie z tej willi mogłyby zapadać decyzje o jego ochronie - działał tu do 29 czerwca 2002 roku Urząd Ochrony Państwa, oddział szczeciński. Dziś willę zajmuje Urząd Dozoru Technicznego.

Zakładając konto na forum otrzymasz dodatkowe opcje

Możesz szybko przetłumaczyć całą stronę i forum

Wille stojące w okolicach „starego” Pogodna są szczecinianom znane – inne stoją w nieco odleglejszych miejscach, a moje ulubione „zagłębie” willowe, chociaż niewielkie, znajduje się przy ulicy Wincentego Pola. Żyli tam ciekawi, bogaci i znani w dawnym Szczecinie ludzie. W jednym z domków, który stoi do dziś zmarł przesławny przedwojenny konserwator zabytków, publicysta historyczny i postać, jakiej nagrobek ostał się do dzisiaj na Cmentarzu Centralnym – pozostałe posty z tej ulicy można znaleźć albo w kategorii (u góry na tle) albo na dole na mapie historycznej. Dzisiaj zajrzymy do willi o adresie Wincentego Pola 2b, jaka stoi na narożniku z Kochanowskiego, nieco głębiej od linii ulicy oraz otoczona jest kamerami i murem. Dlaczego? Znajdował się tam kiedyś Urząd Ochrony Państwa, a dziś (2024) działa tu Urząd Dozoru Technicznego – Oddział w Szczecinie. Z racji, że to budynek „rządowy” fotografii dzisiejszych i własnych na „wszelki wypadek” nie robię – do galerii załączę dostępne w Google Maps. Adres budynku nie zmienił się od momentu budowy, a willa powstała około 1924 dla bogatego majora na emeryturze, który prawdopodobnie w Szczecinie tylko bywał. Jego rodzina pochodziła spod Pyrzyc, on również. W jego imieniu willą zarządzała inna postać, o jakiej poniżej. Aktualnie (2024) budynek jest odremontowany, w bardzo dobrym stanie oraz sąsiaduje z innymi remontowanymi starymi willami, które były już opisywane – za przykład willa pod numerem 2a. 

🔍︎ Możesz powiększyć kafelki kliknięciem

Właścicielem willi był major Hans Wilhelm Paul von Schöning, który przed księgą adresową z 1925 roku nie pojawia się w Szczecinie. Możliwe, że willa służyła mu jako miejsce wypoczynku albo posiadłość w większym mieście. Z początku właścicielem nieruchomości Lindenhoferweg 2b / Wincentego Pola 2b była firma rodzinna, a zarządcą był syn głównej postaci – młody ówcześnie Otto Konrad Heinrich von Schöning. Zarówno młody Otto, jak i jego ojciec major (na emeryturze) Hans nie byli stałymi mieszkańcami Szczecina, chociaż pojawiają się jako przypisani w księgach. W okolicy roku budowy w willi żył i pracował mechanik samochodowy i dozorca budynku Erich Bergmann, a także doktor z praktyką medyczną Hans Ludwig Borck, jaki miał też swój adres pod dawną Paradeplatz 22 (dziś Niepodległości). Ci panowie nie pojawiają się kilka lat po budowie, ale regularnie powracają.

W imieniu rodziny willą krótko po jej budowie zarządzał ogrodnik, pan Gustav Neitzel, zaś pokoje wykorzystywał kolejny syn Hansa – Wilhelm Friedrich August Paul Von Schoening – był urzędnikiem. W drugiej połowie lat dwudziestych pełnym właścicielem będzie już Hans, a zarządcą w jego imieniu służący Kurt Hänsel. Mieszkańcy willi zmieniali się bardzo dynamicznie, podobnie jak zarządcy, bo już w 1928 roku willą włada sam Hans von Schöning, a żyją tam wg księgi z 1929 roku również nauczycielka Frieda Marris oraz nauczyciel w tematach rolnictwa doktor Ernst Schaefer. Na początku lat trzydziestych XX wieku willa Lindenhoferweg 2b / Wincentego Pola 2b stoi albo pusta, albo żyje w niej jedynie major Hans von Schöning. Jednak przed 1935 rokiem powraca doktor Borck, a dozorcą willi zostaje rusznikarz Leopold Schaltinat. W połowie lat trzydziestych właściciel budynku prawdopodobnie znika z szczecińskich ksiąg, ale willa pozostaje we własności rodziny – mieszka tu dalej wspomniany kierowca pan Bergmann oraz lekarz BorckPrzed II Wojną Światową willa wraca w posiadanie syna majora Hansa von Schöning – Otto – zaś zarządcą zostaje kupiec i budowlaniec Karl Falkenthal. Do pana Bergmann „doprowadzi” się jeszcze dyrektor Kurt Mix, a panowie będą dopisani do willi do ostatniej księgi z 1943 roku.

Przejdźmy do głównej postaci stojącej za budynkiem.

Major Hans Wilhelm Paul von Schöning

Według baz genealogicznych urodził się w Pyrzycach, jednak akt ślubu podaje dokładną lokalizację – 17 sierpnia 1864 roku w dawnej wsi Sallentin Kreis Pyritz, dziś to Żalęcino, na północny wschód od Pyrzyc. Jego ojcem był Wilhelm Ludwig von Schöning, matką Pauline Marie Amalie Wilde. Jego żoną 1 czerwca 1897 roku zostaje pochodząca z Berlina pani Else Anna Marie von Saldern, której co ciekawe matka pochodziła z rodu von Wedel. Według baz genealogicznych ślub mógł wziąć też 3 września 1889 roku, jednak akt ślubu w dokumencie podaje inną datę.

Ojciec Hansa zmarł 10 maja 1902 roku w Stargardzie i jest znana jego fotografia (patrz galeria) oraz, co ciekawe był właścicielem ziemskim, podporucznikiem armii pruskiej oraz kawalerem zakonu joannitów. Z małżeństwa urodziła się pokaźna grupa dzieci – Vera, Gertrud, Hedwig, Otto Konrad, Wilhelm Christian oraz Karl Hans Edmund. Wymieniony ostatni syn zmarł w 1993 roku. Prawdopodobnie Hans wziął również rozwód i ożenił się ponownie. Według kilku źródeł Hans Wilhelm Paul von Schöning mógł opuścić Szczecin lub jedynie być właścicielem willi, którą zarządzał wymieniony wyżej zarządca – sam Hans zmarł 4 lutego 1945 roku w dawnym Muscherin Kreis Pyritz, dziś to wieś Moskrzyn, zaledwie kilka kilometrów na południowy wschód od wsi Żalęcino, w jakiej się urodził.

Widzę BŁĄD, mam sugestię!
Ostatnia aktualizacja 3 miesiące temu
Możesz zgłosić problem lub propozycję rozwinięcia guzikiem poniżej albo dołącz do nas na forum dyskusyjnym. 

Zajrzyj w okolicę postu!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!

Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Kliknięcie w ikonę pokaże Ci miniaturę i tytuł.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin