Wały Chrobrego / Hakenterrasse

Wizyta włoskich marynarzy w Szczecinie 

Migawka z dawnego świata

... dziś żyjemy w natłoku informacji. Każde wydarzenie, które ma miejsce w większym mieście dokumentowane jest przez masę portali internetowych, gazet, mediów oraz zwykłych mieszkańców. Ci wykonują dziesiątki, jak nie setki zdjęć z takiego wydarzenia. Co z tego zostanie po 100 latach?

Gdy dzisiaj spacerujemy po Wałach Chrobrego i wchodzimy po schodach u stóp reprezentacyjnych gmachów rzadko myślimy o tym, kto w takim miejscu spacerował lub fotografował się ponad sto lat temu. Jedna prosta fotografia sprzed ponad 100 lat pokazuje nam wydarzenie, które miało miejsce w Szczecinie oraz wizytę zagranicznych studentów. Możliwe, że po wielu z nich do dziś pozostała tylko ta niewyraźna fotografia prasowa. Okazuje się, że wizyty studenckie i wymiany nie były niczym niezwykłym ponad 100 lat temu, gdy do Szczecina przybyli… włoscy studenci marynarki wojennej! Niestety, o załączonej fotografii prasowej niewiele więcej wiadomo. Fotografia pochodzi z 1911 roku, a z jej podpisu możemy wyczytać, że marynarze akademii wojennej mieli przybyć do Szczecina na pokładzie statku „Etna”. 

Mógł nim być statek zwodowany w 1883 roku i sprzedany na złom w 1921 roku, noszący właśnie taką nazwę. Jeżeli jest to ta Etna, to wizyta mogła mieć miejsce przed końcem września 1911 roku, gdy wybucha wojna włosko-turecka. Potwierdzeniem może być fakt, że zwodowana w 1883 roku Etna była okrętem szkoleniowym włoskiej marynarki wojennej od 1907 roku oraz brała udział w starciach w 1911 roku stacjonując we wschodniej Afryce. Oznacza to, że jeżeli wizytowała Szczecin z studentami marynarki wojennej w 1911 roku, wydarzenie musiało mieć miejsce do lata opisywanego roku, by okręt mógł opłynąć kontynent.

Drugą informacją z podpisu fotografii jest lokalizacja włoskiej szkoły marynarki wojennej. Jest to istniejący do dziś uniwersytet wojskowy, który powstał 6 listopada 1881 roku w toskańskim Livorno, na północno zachodnim brzegu włoskiego „buta”. Miasto te jest stosunkowo niewielkie –  zamieszkuje je 157 000 osób. Ciekawostką jest fakt, że włoska Akademia Marynarki Wojennej stoi na miejscu dawnego szpitala, w którym to załogi okrętów musiały przechodzić kwarantannę. Nie wszystkie budynki dzisiejszej akademii są tak stare, by pamiętać zabudowę dawnego szpitala – większość pochodzi z bardziej dzisiejszych czasów. Część kompleksu została również ciężko uszkodzona w trakcie II Wojny Światowej. Akademia działa do dzisiaj szkoląc marynarzy oferując studia w normalnych kursach (służba w marynarce), studia specjalistyczne, oficerskie i inne.

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!

Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Ostatnia aktualizacja 1 rok temu

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku lub podziel się postem ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin