Plac Żołnierza / Königsplatz

Z Niepodległości, w Plac Żołnierza i Wyzwolenia w wielkim detalu 

Po powojennym "przemeblowaniu"

II Wojna Światowa mocno zmieniła ten kadr - z ciągu kamienic w tle ostała się jedna. Narożna przestała istnieć, te z prawej zostały wyburzone. Ostała się kamienica z Kaskadą z prawej poza kadrem, niestety spłonęła w 1981 roku. Dziś na jej miejscu stoi nowy kompleks. z prawej po wojnie powstały nowe pasy poszerzające arterię w kierunku Placu Rodła.

Wiecie czego mi bardzo brakuje w Szczecinie oraz ogólnie w dzisiejszym nowoczesnym świecie? Tego, by można było udać się do zakładu fotograficznego i zrobić sobie staromodną fotografię we fraku, na kartoniku, z wielkim zdobionym i złoconym logo atelier na odwrocie. Jak 150 lat temu. Dziś żyjemy w świecie cyfrowym, niektórzy “stawiając klocka” lub myjąc zęby robią 10 zdjęć. Co z nich zostanie za 15 albo 55 lat? Nic. Nawet zera i jedynki z jakich składa się fotografia raczej nie przetrwają, a taka fizyczna fotka zostawiona w szufladzie może tam przetrwać kolejne sto lat…

Brakuje mi też markiz, jakie widzimy z zdobionego balkonu po lewej stronie, ale nie w oknach, a na parterach. Brakuje mi tego, by w trakcie słońca lub deszczu móc przejść obok fasady budynku, z którego chodnik kryje taka właśnie markiza. Albo przysiąść w jakiejś kawiarni nie w ogródku piwnym, a pod takim “baldachimem”. Czasami się takie pojawiają i lubię tam przysiąść na chwilę. Do szczecińskich przedsiębiorców, cukierników, restauratorów można tylko zaapelować: róbcie po staremu! To przyciąga ludzi, turystów, stałych klientów. Bądźcie niebanalni 🙂
W tej fotografii już kiedyś byliśmy, ale co ciekawe możemy zobaczyć jak różne fotografie były przerabiane, jedną pokazywał kiedyś Dedo z kolekcji Wojciecha:
https://www.facebook.com/…/Szcze…/posts/905856520050702/
Drugą pokazywałem kiedyś ze swojego klaserka:
https://www.facebook.com/…/Szcze…/posts/461606921142333/
Zauważcie, że obie są niby takie same ale różnią się detalami, kolorami oraz dodaniem różnych szczegółów 🙂

Dzisiaj w miejscu fotografii mamy drogę oraz torowisko, za plecami po bokach znajdą się przystanki. Po lewej stronie za pomnikiem konnym stałaby do niedawna kolumna “wdzięczności” orkom z Moskowii, po prawej znajduje się Wyzwolenia w kierunku Placu Rodła. Warto zaznaczyć, że na miejscu kamienic dziś znajdują się pasy w kierunku gmachu PŻM. To czego brakuje w dzisiejszej tkance to dbałość o charakter – powstają w mieście słupy z monitoringiem. To dobrze, bo jak tylko coś się stanie to ludzie krzyczący na prywatność i kamery na każdym kroku pytają “a gdzie monitoring?!”. Charakterystyczne, prawda? 😉 Jednak niestety, dla przykładu – na Placu Grunwaldzkim też “dupnięto” słup po środku, który kompletnie nie pasuje do otoczenia. Zamiast typowego kremowego kloca mógł stanąć zdobiony słup, taki jak z lewej, pasujący do całego otoczenia. Wszak na Placu Grunwaldzkim stoją zdobione latarnie, są ozdobne starodawne “domki” z ogłoszeniami, to dlaczego monitoring nie mógłby stanąć na zdobionym słupie? No cóż. Nie od dziś wiadomo, że ktoś w urzędzie odpowiedzialny za tkankę miejską i jej wygląd powinien dostać kopa w tyłek…

A Wam, czytelnicy, życzenia cierpliwości – o godzinie 11 cały Plac Żołnierza 4 kwietnia 2023 roku stanie w korkach. Rozpoczyna się protest rolników. Z jednej strony należy ich poprzeć w aktualnej sytuacji. Z drugiej strony protest nie w Warszawie, a w Szczecinie spłynie po aktualnej władzy jak po kaczce. Efekt będzie raczej odwrotny niż zamierzony – stolica protest oleje, a mieszkańcy grodu gryfa nie będą na rolników patrzeć przyjaźnie…
Pocztóweczkę wydało wydawnictwo szczecińskie Schulze & Co, przejęła je pani Marie Gauge. Wydawnictwo i sklep znajdowało się dosłownie za rogiem załączonego kadru – po lewej stronie od centrum kadru mieliśmy numerek Moltkestraße 13. Warto dodać, że ta dawna ulica rozciągała się od Placu Rodła po Plac Żołnierza, nie był to cały odcinek dzisiejszej Wyzwolenia. Pani Marie przeniesie się pod ten adres z Wojska Polskiego.

I cóż… Tak to było dawno dawno dawno temu przy NiepodległościWyzwolenia i Placu Żołnierza. Pod tym samym adresem swój sklep prowadził też Edwin Gauge, który przeniesie się tam z dalszego odcinka Wyzwolenia. Długo nie zasiedzi, bo przeniesie sięna Piastów, a papierniczy przejmie pani Elisabeth Gauge. Czy kiedyś znikną klocki PRLu i powstanie na ich miejscu stylizowana lepsza forma zabudowy? Oby! 🙂

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!

Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć “Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Ostatnia aktualizacja 2 lata temu

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook “Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku lub podziel się postem ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin