Plac Zwycięstwa / Hohenzollernplatz

Zanim powstał kościół Serca Jezusowego 

Czasami za zwyczajnymi pocztówkami kryje się coś więcej, gdy oglądamy jej drugą stronę i znajdujemy… nadawcę! Nie tylko odbiorcę pocztówki, ale również osobę, która taką pocztówkę wysłała. Jedna z bardziej znanych świątyń w Szczecinie – Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie – nie jest tak stary, jak wielu się wydaje. Powstał w 1919 roku po sześciu latach budowy. Ciekawostką jest wątek zmiany cechy wojskowej – wielu mieszkańców Szczecina za kościół garnizonowy uznaje pobliską świątynie pod wezwaniem świętego Wojciecha. Jednak przed wojną rolę kościoła garnizonowego pełnił właśnie „betonowiec” Serca Jezusowego.

W tym kadrze pocztówki widzimy obszar przed powstaniem kościoła. Wcześniej dzisiejszy Park Andersa, a dawny cmentarz wojskowy sięgał praktycznie do dzisiejszego Placu Zwycięstwa. Część skweru przedzielonego ścieżką wydzielono na budowę nowej świątyni garnizonowej. Co stało się z widocznym na pocztówce uroczym pawilonem? Ten pozostał jeszcze jakiś czas – znajdował się na niewielkim skwerku obok lokalizacji kościoła. Inną ciekawostką jest sklep z farbami, który znajdował się na parterze kamienicy z lewej strony kadru, w okolicach wykonania fotografii. W tle widzimy też słynną kamienicę Świętego Wojciecha 1 oraz nieistniejący dziś narożnik, w pobliżu którego powstał znany nam Medicus.

Czy wiemy coś o wysyłającym pocztówkę i odbiorcy? Kartkę wysłano 19 września 1912 roku. Odbiorcą był Johannes Panner, a wysyłającym Fritz Milenz. Nadawca dopisał adres, co ułatwia weryfikację kim był – pan Fritz mieszkał na dawnej Derfflingerstraße 9a, na II piętrze. Dzisiaj to ulica Czesława, fragment sektora kamienic z numerem 9 przetrwał do dziś. Kim był Fritz Milenz? Według księgi adresowej z roku wysłania pocztówki był księgowym. Czy wiemy coś więcej o jego historii w Szczecinie? Możemy podejrzewać, że właśnie w 1911/1912 roku wprowadził się do Szczecina tylko na chwilę – pojawia się w 1912 roku, by później zniknąć.

 

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla Ciebie.

Post na FB

Skomentuj na Facebooku!

Historyczny Szczecin