Dlaczego? Dzięki niej możemy odnaleźć nieznane fakty o codzienności dawnych ludzi, o wydarzeniach, które były za małe, by trafić na strony encyklopedii. Dawna prasa donosi, że mostek nad jeziorem Westendsee bei Stettin (Rusałka?!) zawalił się mostek, a firma oskarżana o to nie odpowiada za sprawę...
Niedawno nasza fajna Anna Koc wykonała animację przedstawiającą tzw. Mostek Japoński nad Rusałką, a dawny Westendseebrücke na YouTube. Film można obejrzeć pod tym linkiem. Okazuje się, że prawdopodobnie mostek uległ zawaleniu. Wspomina o tym tylko niewielki wycinek prasowy, zamieszczony w berlińskiej gazecie. Temat musiał być ówcześnie dość głośny, skoro firma stojąca za ogłoszeniem wspomina o wielokrotnej „krytyce” firmy za katastrofę, za którą ta nie odpowiada. Ostatnio potrzebowałem parę oryginalnych pocztówek z okolic Westendsee, czyli dzisiejszego Jeziora Rusałka. Na jednym z bazarków trafiłem na taki oto wycinek z gazety. Ciekawi mnie, czy to przypadkowe połączenie nazw z innej lokalizacji, czy faktycznie jest to fragment o naszym jeziorku i mostku na Rusałce.
Według wystawiającego jest to gazeta budowlana z 1898 roku. Czytamy w niej o zawaleniu się mostu nad Westendsee obok Szczecina. Taka lokalizacja „obok” była ówcześnie czymś całkowicie normalnym – był to koniec XIX wieku, a dzisiejszy teren wokół Jasnych Błoni jeszcze nie istniał w takiej formie, w jakiej znamy go dziś. Obok znajdował się podmiejski Nemitz, czyli dzisiejszy Niemierzyn, który również traktowano wtedy jak obszar pod Szczecinem, a nie w Szczecinie. Zdaje się, że jest to wyjaśnienie firmy Actien-Gesellschaft Für Beton und Monierbau, która tłumaczy się w prasie z ciągłych zarzutów za odpowiedzialność za zawalenie się mostu. W luźnym tłumaczeniu ogłoszenie brzmi:
Stanowisko firmy Actien-Gesellschaft Für Beton und Monierbau
Ponieważ nadal jesteśmy z różnych stron kojarzeni z powyższym incydentem, niniejszym składamy wyraźne oświadczenie, że przedmiotowego mostu nie ukończyliśmy i że nie jesteśmy z całą tą sprawą związani.
Aktualny mostek powstał właśnie w 1898 roku rękami berlińskiej firmy Boswau & Knauer na zlecenie Johanessa Quistorpa (wg Przegląd Budowlany, 2019).
Możliwe że na miejscu poprzedniego mniejszego, który uległ zawaleniu. Albo do katastrofy budowlanej doszło w momencie budowy aktualnego? Ciekawi właśnie data budowy, data publikacji ogłoszenia oraz nazwa „Westendsee bei Stettin„. Obok znajdowała się restauracja Haus am Westendsee, na miejscu której dziś znajduje się hotel – po części przywrócono funkcjonalność lokalizacji.
Przed nią, przez setki lat znajdował się tam zaznaczany przez stulecia, na bardzo starych mapach Młyn Słodowy (Molt Myhle, Malz Mühle) Młyn zaznaczali nawet Szwedzi na swoich dokładnych mapach. Ciekawostką jest, że młyn miał w posiadaniu jeden z słynniejszych przedwojennych szczecinian – Hugo Karl Lemcke, czyli ekstremalnie wykształcony historyk, konserwator zabytków. Dlaczego powinniśmy go wspomnieć? To on uratował nam masę zabytków – między innymi Bramę Portową. Jeden z domów, w których mieszkał oraz nagrobek jego i żony przetrwał do dziś na Cmentarzu Centralnym.
Aktualnie mostek nad Rusałką przeszedł remont (post pisany w 2023), niestety mimo dbałości o detale, nawierzchnię, barierkę oraz wytrzymałość wieżyczki i kawiarnia nie powrócą. Ciekawe, czy dzięki wypływowi na bazarku mamy coś nowego na temat mostku nad Rusałką, czy to może przypadek? Westendsee bei Stettin było tylko jedno – to właśnie Rusałka.
Twórca całego tego zamieszania na Szczecin Znany i Historyczny, grzebiący pod każdą przedwojenną cegłą w Szczecinie. Dreptus okolicznus, gatunek pospolity. Droniarz, miłośnik ciemnego piwa, tematyki II Wojny Światowej. Codziennie? Po prostu brodaty brzydal.
Zajrzyj w okolicę!
Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!
Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
Poprawka?
Kliknij i daj znać!
Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historyczny” klikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!
Post na FB
Skomentuj na Facebooku!