Tatrzańska / Virchowweg

Znak przedwojennej firmy ‘Comet’ na ulicy Tatrzańskiej w Szczecinie 

Detale historii pod naszymi stopami

Czasami warto się pochylić, gdy idziemy starym chodnikiem. Dlaczego? Możemy na nich zauważyć napisy albo symbole przedwojennych firm, które dostarczały płyty chodnikowe. Jeden z takich małych detali po dawnym Szczecinie zauważymy daleko od centrum - na ulicy Tatrzańskiej.

Czy widzieliście znak przedwojennej firmy ‘Comet’ na ulicy Tatrzańskiej? Jeśli nie zachęcamy do spaceru i odszukaniu jej wśród płyt chodnikowych…a My przybliżymy Wam historię pojawienia się jej akurat w tym miejscu. Mamy rok 1936, od ulicy Conrad Pöltz Weg (Harcerzy) przez Eckerbergstrasse (Arkońska) do Virchowweg (Tatrzańska) i dalej przez Eckerberg Hanges (stok Eckerberg, stok Lasku Arkońskiego) rozpoczyna się budowa kanalizacji.

Oprócz budowy kanalizacji, ułożono nowe chodniki na ciągu ulic Virchowweg (Tatrzańska), Semmelweisweg (Księcia Borysa), Hallerweg (Sopocka) oraz Graefeweg (Wojciechowskiego). Płyty wykonane zostały przez Fabrykę Kamieni Cementowych „Comet”, którą założono w 1898 roku, a jaka mieściła się przy Gießereistraße (Firlika). Zakład produkował wyroby cementowe, głównie płyty trotuarowe ze sztucznego granitu. Wykonywała też żebrowane stopnice i okładziny fasad w sztucznym kamieniu, marmurze i granicie, także szlifowane i polerowane. 
 
Zakład wykonywał także prace konstrukcyjne z żelbetu – na przykład nabrzeża w szczecińskiej strefie wolnocłowej, fundamenty budynku ubezpieczalni krajowej na Wałach Chrobrego, zbiornik gazu na Niebuszewie, fundamenty doku w stoczni ,,Vulkan”. Przy budowie kanalizacji na Eckerberg Hanges nie tylko był głównym dostawcą płyt chodnikowych, ale również rur betonowych, podkładów i płyt fundamentowych oraz pierścieni dystansowych.
Charakterystyczny podpis firmowy w postaci rysunku “gwiazdy z warkoczem” czyli komety, choć też samej nazwy firmy, można spotkać w wielu miejscach w Szczecinie, np. na Stołczynie czy Wałach Chrobrego.

O budowie kamalizacji na Stokach Eckeberg możecie przeczytać tu:

https://www.facebook.com/108266114783304/posts/235306325412615/ (można kliknąć w odnośnik)

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!

Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć “Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook “Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku!

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin