Nawet tak odległe miejsca jak niedawno opisywana Leśniczówka Arkońska (nieistniejąca w Lasku Arkońskim) miała swój mały schron przeciwlotniczy. Kompleksy bardziej strategiczne jak szpitale również go miały. Inną ciekawostką jest schron, jaki znajdował się pod niecką starego stadionu piłkarskiego.
Dziękujemy za WASZE wsparcie!
Komisja zalecała zasypanie tunelu – w miejscu przebiegu pod budynkami, gruzem i betonem, zaś w pozostałych ziemią. Zabezpieczenie wejść miało być wykonane w postaci nakrycia pokrywami. Jednak ostateczna decyzję pozostawiono władzom wojskowym. A jak dziś wygląda sytuacja? Po tunelach nie ma śladu, przynajmniej na powierzchni, a jedyny budynek w ich okolicy jaki pozostał do dziś to Blok J (nr 11 z mapy archiwalnej). Jednak dzięki szkicowi z archiwum możemy mniej więcej umiejscowić to, gdzie znajdują się lub znajdowały tunele w przestrzeni.
Źródła i odnośniki
Serdecznie podziękowania dla Kuby Tomaszewicza za wygrzebanie akt z Archiwum Państwowe w Szczecinie, oraz dla Rzecznika Prasowego Szpital Wojewódzki w Szczecinie - Arkońska i Zdunowo oraz Pana Tomasza za wizję lokalną i ciekawą dyskusję.
Widzę BŁĄD, mam sugestię!
Ostatnia aktualizacja 1 rok temu
Możesz zgłosić problem lub propozycję rozwinięcia guzikiem poniżej lub dołącz do nas na forum dyskusyjnym.
Pasjonatka historii lokalnej z okolic dawnego Nemitz / Niemierzyna, administratorka strony oraz grupy Fb o dawnym Niemierzynie. Członkini Stowarzyszenia Denkmal Pomorze oraz Szczecińskiego Stowarzyszenia Fotograficznego. Miłośniczka detali, dawnej estetyki i ulotności…
Zajrzyj w okolicę postu!
Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!
Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Kliknięcie w ikonę pokaże Ci miniaturę i tytuł.
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.